Od 1 lipca na tory wyjedzie więcej składów SKM Trójmiasto

Od 1 lipca na tory wyjedzie więcej składów SKM Trójmiasto

W dni powszednie pociągi pomiędzy Gdańskiem a Gdynią pojadą nawet co 10 minut. Częstsze kursy będą również w weekendy. Do tego uruchomione zostaną pociągi nocne. To odpowiedź samorządu województwa pomorskiego na zwiększoną frekwencję w pociągach na terenie trójmiejskiej aglomeracji.

SKM pojedzie częściej

Gospodarka coraz bardziej się odmraża, do miejsc pracy wróciła już większość pracujących dotąd zdalnie osób. Do tego rozpoczyna się letni sezon turystyczny i do Trójmiasta licznie przyjeżdżają turyści. To wszystko wpływa na to, że z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej kursujących pomiędzy Gdańskiem a Gdynią i Wejherowem korzysta coraz więcej pasażerów.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podróżnych, zwiększamy częstotliwość kursowania pociągów. Można powiedzieć, że praktycznie przywracamy rozkład sprzed ograniczeń związanych z pandemią – mówi Eugeniusz Manikowski, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Więcej pociągów to zarówno możliwość zachowania niezbędnego społecznego dystansu, ale również wygodniejsza podróż – dodaje.

Co ważne, dzięki zmianom w rozkładzie, na stacji Gdańsk Wrzeszcz, która jest ważnym węzłem linii SKM, będzie łatwiej się przesiadać do pociągów w kierunku Kościerzyny i Kartuz.

Co się zmieni w rozkładzie jazdy?

Najważniejszą zmianą będzie uruchomienie dodatkowych 65 pociągów w dni powszednie.

– Oznacza to, że pomiędzy Gdańskiem a Gdynią praktycznie przez cały dzień pociągi będą kursować nie rzadziej niż co 10 minut – wyjaśnia dyrektor Manikowski. Na odcinku z Gdyni do Wejherowa pociągi pojadą co 20 minut. – Zwiększamy także liczbę składów w weekendy. Na przykład w soboty pociągi pojadą nie rzadziej niż co 15 minut, a w niedziele nie rzadziej niż co 30 minut – informuje. Wakacyjny rozkład jazdy to również pociągi nocne. – Przywracamy ofertę nocnych przejazdów. Składy z Gdyni do Gdańska będą kursować przez całą noc co godzinę – mówi Manikowski.

Impulsem na plażę

To nie jedyne zmiany na kolei, jakie na lato przygotował pomorski samorząd.

– Już teraz mogę zapowiedzieć, że od 27 czerwca uruchamiamy wakacyjne pociągi z Gdyni do Ustki. A co ważne, pociągi skończą bieg na przystanku Ustka Uroczysko, z którego na plażę zachodnią jest kilkaset metrów – zapowiada dyrektor Manikowski.