Nowy wzór biletów PKP Intercity drukowanych w kasach

Nowy wzór biletów PKP Intercity drukowanych w kasach

Jeszcze do niedawna charakterystyczny dźwięk drukowania biletów w kasach kojarzył się z podróżą pociągiem. Typowego „terkotania” podróżni kupujący bilety w okienku kasowym PKP Intercity już nie usłyszą. A to za sprawą szybkich i cichych najnowszych urządzeń drukujących.

W czerwcu br. PKP intercity rozpoczęło 3-etapowy proces wymiany i instalacji nowych drukarek biletowych termicznych oraz drukarek fiskalnych, które zastąpiły dotychczas używane i mocno wyeksploatowane drukarki igłowe. Nowy sprzęt dostępny jest już we wszystkich punktach sprzedaży przewoźnika. Charakteryzuje się on dużo cichszym działaniem, większą szybkością oraz lepszą czytelnością wydruku biletów i paragonów.

Cały czas wprowadzamy zmiany mające na celu unowocześnienie i usprawnienie procesu zakupu biletów. Intensywnie pracujemy nad rozwojem sprzedaży poprzez kanały zdalne – budujemy nowy internetowy system oraz aplikację mobilną. Nie zapominamy jednak o tradycyjnym sposobie zakupu biletów, czyli kasach. Właśnie zakończyliśmy proces wymiany sprzętu w okienkach kasowych na nowocześniejszy, który przyczyni się do poprawy komfortu pracy kasjerów – wyjaśnia Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity.  

Bilety z nowych drukarek biletowych drukowane są na zabezpieczonym papierze według standardów międzynarodowych. Wzory biletów zostały dostosowane do dotychczas obowiązujących, a z uwagi na zmianę wielkości druków, zostanie zaprojektowany także nowy rodzaj kopert biletowych. Dzięki drukarkom fiskalnym zwiększy się również zakres możliwości m.in. w kwestii dostępności innych produktów, niż tylko bilety na przejazd. Na wydrukach paragonów będzie można umieścić przydatne dla pasażerów informacje, np. o połączeniach, a także treści marketingowe i reklamowe.  Działanie nowych urządzeń znacząco poprawią komfort pracy kasjerów.

W ostatnich latach zostały wymienione również urządzenia mobilne, z których korzystają pracownicy drużyn konduktorskich. Zestawy składające się z terminala, drukarki oraz pin-pada funkcjonują w oparciu o technologię bezprzewodową z opcją korzystania z sieci WiFi w pociągach oraz z sieci komórkowej LTE z możliwością aktywnego przełączenia pomiędzy dwoma operatorami. Pracownicy korzystają z lekkich i poręcznych terminali. Są one przy tym odporne na upadek, różnicę temperatur i wilgoć, dzięki czemu mogą być stosowane w zmiennych warunkach.