Nowe standardy na trzech przystankach na Podlasiu

Nowe standardy na trzech przystankach na Podlasiu

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy warte blisko 6,5 mln złotych brutto na zaprojektowanie i wykonanie modernizacji przystanków Kamienna Nowa oraz Podbiele, a także budowę nowego przystanku Repczyce Zalew.

W ramach Programu w województwie podlaskim zmodernizowanych lub wybudowanych zostanie łącznie 15 przystanków oraz 5 parkingów. Gotowe są już perony w 11 lokalizacjach, postępują prace na stacji w Dąbrowie Białostockiej. Łączny koszt prac w ramach Programu Przystankowego w województwie to ponad 26 mln złotych.

Repczyce Zalew

Możliwość bezpośredniego dojazdu nad zalew w Repczycach na linii kolejowej nr 32 zyskają mieszkańcy powiatu hajnowskiego. Przy popularnym miejscu letniego wypoczynku powstanie nowy przystanek kolejowy. Wygodne podróże zapewni jednokrawędziowy peron o długości 120 m (plus 30 m rezerwy terenowej) i wysokości 76 cm. Pochylnia i antypoślizgowa nawierzchnia ułatwi dostęp wszystkim osobom, w tym podróżnym o ograniczonej możliwości poruszania. Zainstalowane zostaną wiaty, ławki oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Bezpieczeństwo po zmroku zapewni ekologiczne oświetlenie LED. Przy przystanku zbudowane zostaną cztery miejsca parkingowe dla samochodów, w tym jedno miejsce postojowe dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, oraz stojaki rowerowe. Modernizację przejdzie pobliski przejazd kolejowo–drogowy, który będzie wyposażony w sygnalizację świetlną. Prace za 2 426 371,73 złotych brutto wykona PUH „Rajbud” z Szymbarku.

Kamienna Nowa

Zadanie dotyczące zaprojektowania oraz wykonania modernizacji peronu nr 1 przystanku osobowego Kamienna Nowa na linii nr 40 w km 41,892–42,088 wraz z wykonaniem odwodnienia, oznakowania, dojścia do peronu, oświetlenia w technologii LED, montażem wyposażenia oraz małej architektury budową miejsc parkingowych o odpowiednim standardzie dostosowanym do warunków lokalnych, oraz innymi niezbędnymi robotami w branżach towarzyszących, telekomunikacyjnej i elektroenergetyki nietrakcyjnej, przeprowadzi firma Balmora.

Przedsiębiorstwo z Gdańska swoją pracę wyceniło na 1 484 091,17 złotych brutto. W ramach prac powstanie peron o długości 120 m (plus 30 m rezerwy terenowej) i wysokości 76 cm. Minimalną szerokość określono na 3,6 m. Modernizacja będzie wykonywana w 2024 roku.

Podbiele

W ramach podpisanej umowy o wartość 2 578 817,26 złotych brutto Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe „Rajbud” zaprojektuje i zmodernizuje peron na przystanku osobowym Podbiele na linii nr 32 w km. Obecny jednokrawędziowy peron o długość 225 m zostanie skrócony do długości 120 m (plus 30 m rezerwy terenowej). Jego szerokość będzie wynosiła 3,6 m, a wysokość 76 cm powyżej główki szyny.

W ramach prac wykonanie zostanie odwodnienie, oznakowania, dojścia do peronu, oświetlenia, montaż wyposażenia małej architektury. Modernizacja będzie wykonywana w 2024 roku.