Nowe RegioFoxy wożą pasażerów w Kraju Południowoczeskim

Nowe RegioFoxy wożą pasażerów w Kraju Południowoczeskim

Koleje Czeskie uruchomiły pierwsze nowoczesne pociągi regionalne RegioFox z regularną obsługą pasażerów w regionie południowoczeskim. „Lisy”, jak popularnie nazywa się dwuczłonowe jednostki spalinowe, zaczęły tymczasowo kursować w pociągach pasażerskich na linii Veselí nad Lužnicí – České Velenice. Czeski przewoźnik zamówił dotychczas łącznie 106 takich pojazdów Pesy Bydgoszcz, z czego prawie 60 ma zostać uruchomionych jeszcze w tym roku.

Od nowego rozkładu jazdy, który zacznie obowiązywać w grudniu 2024 r. pasażerowie w Czechach Południowych będą przewożeni przez siedem pojazdów RegioFoxów, które połączą ważne południowoczeskie miasta Tábor, Písek i Strakonice.

Nasze pociągi RegioFoxy  w końcu zaczynają wjeżdżać na tory w większej liczbie. Po udanej eksploatacji na ruchliwej linii między Pardubicami a Havlíčkůvem Brodem, rozpoczynamy ich działalność również w regionie południowoczeskim. Tylko w tym roku producent dostarczy nam 59 takich nowoczesnych jednostek, które będą stopniowo trafiać na linie w siedmiu regionach kraju, z czego siedem zostanie rozmieszczonych tutaj, w Czechach Południowych” – powiedział Michal Krapinec, prezes zarządu i dyrektor generalny Kolei Czeskich,

Jak dodał, nowe RegioFoxy to kolejny element układanki tegorocznego rekordowego odnowienia floty pociągów ČD.

Uruchomimy około 440 nowych pojazdów, zarówno na liniach regionalnych, jak i dalekobieżnych – podkreślił Krapinec.

Z wdrożenie nowych pojazdów zadowolony jest Martin Kuba, gubernator kraju południowoczeskiego

Jestem przekonany, że te nowoczesne pociągi znacznie poprawią komfort i jakość podróżowania mieszkańców Czech Południowych oraz gości odwiedzających nasz region. Robimy wszystko, co w naszej mocy. Jesienią 2023 roku podpisaliśmy umowę z Kolejami Czeskimi, dzięki czemu dostaliśmy RegioPantery na linie zelektryfikowane i to jest kolejny krok, który podjęliśmy z ČD. W ten sposób zapewnimy, że po naszych liniach będą jeździć najnowocześniejsze pociągi. Mieszkańcy Czech Południowych zasługują na nie, czekali na nie od dawna – zaznaczył Kuba.

Przypomniał. że region płaci za usługi transportowe ponad 1,9 miliarda koron rocznie.

W tej chwili na linii z Veselí nad Lužnicí przez Třeboň do České Velenice będą kursować dwa pojazdy RegioFox, oferując 230 miejsc siedzących i miejsce na 16 rowerów. Trzeci RegioFox będzie służył do szkolenia innych maszynistów i personelu, a także jako wsparcie operacyjne w zakresie niezbędnej konserwacji oraz w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń – powiedział Jiří Ješeta, członek zarządu ČD i zastępca dyrektora generalnego ČD ds. transportu pasażerskiego.

Dodał, że po oddaniu do użytku mostu na Červenej nad Wełtawą, wraz z rozpoczęciem rozkładu jazdy 2024/25, wszystkie RegioFoxy zostaną przeniesione na linię Tábor – Písek – Ražice – Strakonice.

Koleje Czeskie zamówiły łącznie 106 RegioFoxów od Bydgoskiej Pesy. Po dostarczeniu od producenta będą one stopniowo wprowadzane do eksploatacji na liniach w Czechach Południowych, Czechach Środkowych, Hradcu Králové, Pardubicach i Pilźnie, na Wysoczyźnie, a także w Pradze. Obecnie na Wysoczyźnie eksploatowanych jest już 9 RegioFoxów, a kolejne 7 jest eksploatowanych w pociągach zamówionych przez Kraj Pardubicki. Od rozpoczęcia próbnej eksploatacji w sierpniu 2023 roku „Lisy” można zobaczyć również np. w akademikach w kraju środkowoczeskim.

Spalinowe zespoły trakcyjne RegioFox to pozbawione barier, klimatyzowane pociągi wyposażone w szeroką gamę usług zapewniających komfortową podróż do pracy, szkoły lub na zajęcia rekreacyjne. Oczywiście na pokładzie znajduje się sieć Wi-Fi, gniazdka elektryczne i złącza USB do ładowania elektroniki podróżnej, miejsca na duży bagaż, w tym wózki dziecięce i rowery oraz system informacji audiowizualnej. Jednostki wysokoprężne są wyposażone w silniki Rolls-Royce’a z możliwością stosowania najnowszej generacji przyjaznych dla środowiska paliw HVO, co czyni je jednymi z najbardziej przyjaznych dla środowiska pociągów spalinowych w Europie.