Nowe przystanki w Kołobrzegu i Szczecinku czekają na podróżnych

Nowe przystanki w Kołobrzegu i Szczecinku czekają na podróżnych

Od 9 czerwca mieszkańcy Kołobrzegu i Szczecinka zyskają lepszy dostęp do kolei. W ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025, wybudowaliśmy nowe przystanki: Kołobrzeg Amfiteatr, Kołobrzeg Ogrody oraz Szczecinek Bugno. Efektem inwestycji będą wygodniejsze podróże pociągiem w kierunku Szczecina, Koszalina, Białogardu i Piły.

Dwa nowe przystanki w Kołobrzegu zostały zlokalizowane w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego. Przystanek Kołobrzeg Amfiteatr (linia kolejowa 402 Koszalin – Goleniów) powstał przy ulicy Fredry/4. Dywizji Wojska Polskiego. Przystanek Kołobrzeg Ogrody (linia kolejowa 404 Szczecinek – Kołobrzeg) znajduje się przy ulicy Koszalińskiej.

Fot. Wojciech Masalon, PKP PLPK

Nowy przystanek Szczecinku (linia kolejowa 404 Szczecinek – Kołobrzeg) powstał obok wiaduktu drogowego i ulic Koszalińskiej oraz Bugno.

Fot. Natalia Panek

Perony na nowych obiektach mają odpowiednią wysokość, ułatwiającą podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostały wiaty, ławki i stojaki rowerowe. Energooszczędne oświetlenie LED umożliwia bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwiają tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się mogą korzystać z pochylni i ścieżek naprowadzających.

Budowa dwóch przystanków w Kołobrzegu kosztowało ok. 4 mln zł, a przystanku w Szczecinku ok. 2,5 mln zł.

 

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W skali całego kraju w ramach Programu Przystankowego przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł.

Program przystankowy w województwie zachodniopomorskim

W województwie zachodniopomorskim projekt przystankowy na liście podstawowej obejmuje 11 lokalizacji: Koszalin Politechnika, Koszalin Wschodni, Kołobrzeg Amfiteatr, Kołobrzeg Ogrody Kołobrzeg Radzikowo, Świdwin Zamek, Szczecinek Bugno, Recz Pomorski, Łubowo, Złocieniec i Radziszewo. Podróżni wsiadają już do pociągów na nowych przystankach Świdwin Zamek oraz Kołobrzeg Radzikowo oraz korzystają ze zmodernizowanych peronów na stacji w Łubowie oraz na przystanku Recz Pomorski.