Nowe przystanki w Grudziądzu i Tucholi zachęcą do podróżowania koleją

Nowe przystanki w Grudziądzu i Tucholi zachęcą do podróżowania koleją

Dzięki budowie nowych przystanków Grudziądz Rządz i Tuchola Rudzki Most zwiększy się dostęp do kolei w woj. kujawsko – pomorskim. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetargi na projekty i budowę. Inwestycja jest realizowana dzięki środkom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Nowy przystanek Grudziądz Rządz przewidziano na linii Toruń – Malbork (nr 207) w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Południową i drogą krajową nr 55. Łatwiejsze będą podróże w kierunku Chełmży i Torunia. Przystanek Tuchola Rudzki Most będzie w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Międzylesie. Z nowego przystanku będzie można wsiąść do pociągów w kierunku Chojnic i Bydgoszczy (linia nr 208).

W obu lokalizacjach perony będą wyposażone w wiaty i ławki oraz tablice informacyjne. Przewidziano energooszczędne oświetlenie. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania przewidziano ścieżki naprowadzające i pochylnie.

Zakończenie budowy przystanku Tuchola Rudzki Most planowane jest na koniec 2023 r. Z przystanku Grudziądz Rządz podróżni będą korzystać w czerwcu 2024 r.

Dla lepszej komunikacji kolejowej w regionie

Inwestycje będą realizowane w ramach przyjętego uchwałą w maju 2021 r. „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

Program na terenie woj. kujawsko – pomorskiego obejmuje 11 lokalizacji na liście podstawowej. Oprócz wyżej wymienionych to także m.in. modernizacja przystanku Grzybno (inwestycja w realizacji), budowa nowych przystanków: Bydgoszcz Zachodnia, Nakło Nad Notecią Dąbrowskiego, Trzeciewnica, Grudziądz Centrum, Grudziądz Tuszewo (przetarg w procedowaniu) oraz budowa przejścia podziemnego na stacji Nakło Nad Notecią (przetarg w procedowaniu). Na liście rezerwowej znajdują się 3 lokalizacje.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.