Nowe przystanki na linii Słupsk – Ustka

Nowe przystanki na linii Słupsk – Ustka

Z dwóch nowych przystanków osobowych będą mogli skorzystać podróżni na trasie między Słupskiem a Ustką. Od 15 grudnia wracają na nią regularne połączenia. Pociągi zatrzymają się także w Słupsku Północnym i Ustce Uroczysko. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. realizowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy w dniu 15 grudnia pociągi między Słupskiem i Ustką będą jeździć nie tylko w sezonie wakacyjnym. Podróżnym udostępnione zostaną dwa nowe przystanki – Słupsk Północny oraz Ustka Uroczysko – wybudowane w ramach inwestycji „Rewitalizacja linii kolejowej nr 405 odcinek granica województwa – Słupsk – Ustka”.

Nowy przystanek w Słupsku przy ul. Św. Klary z Asyżu zlokalizowany jest w sąsiedztwie specjalnej strefy ekonomicznej i aquaparku. Z kolei z przystanku Ustka Uroczysko podróżni będą mieć jeszcze bliżej z pociągu do morza. Poprawi on też dostęp do kolei dla mieszkańców zachodniej, rozwijającej się części miejscowości. Nowe, funkcjonalne oświetlenie zapewnia bezpieczne poruszanie się również po zmroku. Pochylnie umożliwiają wygodne dojście na peron osobom z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Podróżni dojeżdżający na przystanek jednośladami będą mogli pozostawić je przy stojakach rowerowych. Przed złymi warunkami atmosferycznymi pasażerów ochronią wiaty.

Na stacji Ustka powstanie nowa wiata na peronie nr 1 oraz winda prowadząca na wiadukt nad torami, która poprawi dostęp do stacji. Uruchamiany jest nowy system sterowania ruchem kolejowym, który umożliwi obsługę pociągów na mijankach Kawcze, Kępice, Słonowice oraz Charnowo Słupskie.

Od 15 grudnia na trasie Słupsk – Ustka – Ustka Uroczysko w dni robocze kursować będzie 14 par pociągów, a w weekendy 13 par. Zgodnie z rozkładem, pierwszy pociąg ze Słupska do Ustki Uroczysko wyjedzie o godz. 5.30, a z Ustki Uroczysko do Słupska o godz. 6.00. Pociągi będą kursować co godzinę. Ostatni pociąg ze Słupska wyjedzie o godz. 18.30, a z Ustki Uroczysko o 19.00.

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 405 odcinek granica województwa – Słupsk – Ustka” o wartości 165 mln zł netto jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Dotacja dla tego projektu ze środków UE wynosi 85 proc.