Nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy na przejeździe kolejowym [FILM]

Nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy na przejeździe kolejowym [FILM]

PKP Polskie Linie Kolejowe opublikowały kolejne nagranie ku przestrodze z niebezpiecznego zdarzenia, do którego doszło 1 czerwca 2022 r., na przejeździe kolejowo-drogowym w Nowym Dworze Mazowieckim w województwie mazowieckim.

Kierowca wjechał na przejazd pomimo włączonej sygnalizacji świetnio-dźwiękowej oraz opuszczających się rogatek. Uszkodził zamkniętą półrogatkę i odjechał z miejsca zdarzenia. Naraził na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia nie tylko siebie i współpasażerów, ale też spowodował utrudnienia w ruchu pociągów na trasie Warszawa – Trójmiasto.

Do zdarzenia doszło ok. godz. 23.00. Natychmiast na miejsce skierowano służby techniczne. Na czas prac naprawczych wprowadzono dodatkowe procedury bezpieczeństwa tj. pociągi zwalniały do 20 km/h, maszyniści podawali sygnał „baczność” ostrzegając kierowców o zbliżaniu się pociągu.

Przed północą rogatki znów działały sprawnie zapewniając bezpieczne przejazdy pociągom i samochodom.

Nagranie zostało przekazane policji w celu ustalenia sprawcy i ukarania go oraz pokrycia kosztów naprawy.

PKP PLK przypominają, że 99% wypadków na przejazdach wynika z nieodpowiedzialności i karygodnego zachowania kierowców. Najczęściej popełnianymi przez kierowców błędami są: omijanie slalomem zamkniętych zapór, ignorowanie znaku stop, wjeżdżanie pod opadające rogatki, zbyt szybka jazda. To zagrożenie życia kierowcy, jego pasażerów oraz pasażerów i obsługi pociągów.

Inne błędy to lekceważenie zasady nie wjeżdżania na tory, jeśli nie ma możliwości zjazdu z przejazdu, a także jazda „na pamięć” – przeświadczenie, że „o tej porze nic nie jeździ”. Trzeba pamiętać, że czerwone światło absolutnie zakazuje wjazdu na skrzyżowanie. Zbliżając się do przejazdu należy ograniczyć prędkość i zachować szczególną ostrożność – upewnić się, że nie zbliża się pociąg.