Niebezpieczny incydent w Tomaszowie Maz. [AKTUALIZACJA]

Niebezpieczny incydent w Tomaszowie Maz. [AKTUALIZACJA]

Do niebezpiecznego incydentu doszło dziś rano w Tomaszowie Mazowieckim. Dróżnik nie zamknął rogatek na przejeździe kolejowo-drogowym kat. A w ciągu ulicy Warszawskiej przed pociągiem ŁKA.

Do zdarzenia doszło około godz. 7:30, kiedy to pociąg ŁKA 12201 relacji Łódź Fabryczna – Drzewica zbliżał się do stacji Tomaszów Mazowiecki.

Jak się dowiedzieliśmy, brak opuszczonych zapór zauważył maszynista, który zatrzymał pociąg w bezpiecznej odległości. Po konsultacji z dyżurnym ruchu i zamknięciu rogatek, pociąg wjechał na stację, gdzie kontynuowane były czynności wyjaśniające. Pociąg ŁKA wyjechał ze stacji Tomaszów Maz. z około 50-minutowym opóźnieniem.

AKTUALIZACJA

Zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe potwierdził że w czwartek, 4 lipca ok. godz. 7:30 na ul. Warszawskiej w Tomaszowie Mazowieckim z nieznanych przyczyn dróżnik za późno przystąpił do zamykania rogatek przed nadjeżdżającym pociągiem ŁKA relacji Łódź Fabryczna – Drzewica. Brak opuszczonych zapór zauważył maszynista ŁKA, który zatrzymał pociąg w bezpiecznej odległości od przejazdu. Po zamknięciu rogatek pociąg kontynuował dalszą jazdę. Pracownik został odsunięty od pełnienia obowiązków.

Do czasu zastąpienia go innym dróżnikiem przez ok. godzinę (do godz. 8:30) dla bezpieczeństwa na przejeździe obowiązywała ograniczona prędkość pociągów do 20 km/h.

Pracownik, który nie zamknął rogatek miał długoletni staż i wszystkie niezbędne szkolenia do odpowiedzialnego pełnienia obowiązków. Wszczęto wobec niego postępowanie wyjaśniające – poinformował Kolejowy Portal” Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jak dodał przedstawiciel PKP PLK, spółka zwraca szczególną uwagę na przygotowanie pracowników, którzy czuwają nad bezpieczeństwem ruchu kolejowego, by właściwie i odpowiedzialnie i zgodnie z obowiązującymi procedurami wykonywali wszystkie czynności.

Dróżnicy przechodzą cykliczne szkolenia, na których otrzymują ścisłe wytyczne o odpowiedzialnym pełnieniu obowiązków. W ramach nadzoru są dzienne i nocne kontrole na posterunkach ruchu – tłumaczy Wilgusiak.

Przypomina jednocześnie, że kierowcy zbliżający się do przejazdu kolejowo – drogowego niezależnie od tego jakie urządzenia i znaki są przed nim ustawione, zawsze mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przed jego przekroczeniem.

Zalecamy zatrzymać się przed każdym przejazdem kolejowo – drogowym, upewnić się, że nic nie nadjeżdża i dopiero wtedy przejechać na drugą stronę. To zawsze kierowca podejmuje decyzję o tym jak zachowa się przed przejechaniem przez tory – dodaje Wilgusiak.

#ŻółtanaklejkaPLK

Warto pamiętać, że na wewnętrznej stronie rogatki oraz na krzyżu św. Andrzeja są umieszczone tzw. żółte naklejki PLK. Na każdej naklejce są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”. Korzystając z tych numerów, każdy świadek awarii lub zdarzenia na przejeździe może powiadomić odpowiednie służby.