Newag z umowami na dostawę 12 pociągów w tym czterech dwunapędowych

Newag z umowami na dostawę 12 pociągów w tym czterech dwunapędowych

12 nowoczesnych pociągów zyska Podkarpacie. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Newagu podpisali w tej sprawie dwie umowy o łącznej wartości to ponad 415 milionów złotych brutto.  

Nowosądecka firma Newag dostarczy Podkarpaciu 8 sztuk nowych pojazdów szynowych IMPULS 2 z napędem elektrycznym w wersji czteroczłonowej oraz 4 sztuki nowych, trzyczłonowych, dwunapędowych (tzw. hybrydowych) zespołów trakcyjnych.

– Zakup nowego taboru jest konieczny przy inwestycjach, które przeprowadziliśmy w ostatnich latach. Remontujemy naszą infrastrukturę, budujemy nowe linie, uruchomiliśmy Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną, więc potrzebujemy nowych pociągów. Cieszę się, że w ramach umowy, którą dzisiaj podpisujemy są pojazdy tzw. hybrydowe. Dzięki nim będziemy mogli proponować połączenia na trasach, w których na części odcinków nie ma trakcji elektrycznej – podkreślał tuż przed podpisaniem umowy marszałek Władysław Ortyl – Cieszymy się, że te pociągi  kupujemy dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego ze starej perspektywy finansowej, co pokazuje, że do końca dobrze wykorzystujemy każdą złotówkę, inwestując ją w region  – podkreślał gospodarz województwa.

Pierwsza z podpisanych umów opiewa na kwotę 263,22 mln zł brutto i dzięki niej firma wyprodukuje i dostarczy na Podkarpacie 8 pojazdów szynowych IMPULS 2 typu 31WE w wersji czteroczłonowej, wraz z symulatorem jazdy do prowadzenia szkoleń maszynistów, wraz z niezbędną dokumentacją techniczną, usługą serwisową oraz 6-letnią gwarancją na szynobusy. Czteroczłonowy pojazd może zabrać na pokład 400 pasażerów, jest klimatyzowany i ma udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.  Symulator zostanie umieszczony w dedykowanym pomieszczeniu, zlokalizowanym w budynku nowego zaplecza technicznego PKA, które powstanie w sąsiedztwie stacji Rzeszów Staroniwa.

– Podkarpackie od lat dobrze wykorzystuje unijne fundusze, ma jeden z najwyższych wskaźników wykorzystania środków i ta umowa jest także tego dowodem. Jesteśmy świadkami tego, że nawet na tej końcówce, kiedy większość środków jest już wykorzystana, udaje się podpisać umowy ważne dla województwa i jego mieszkańców – mówił w czasie konferencji minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda – Cieszę się, że dziś możemy pokazać, że unijnymi środkami, w czasie który jest momentem po pandemii i kiedy za naszą granicą toczy się wojna, że tymi pieniędzmi wspieramy polskich przedsiębiorców. Polska podpisała nową umowę partnerstwa, czyli umowę na nowe, korzystne rozwiązania dotyczące środków europejskich. W umowie zawarte jest finansowanie na kolejną perspektywę w kwocie 76 mld euro czyli około 350 mld złotych, które będziemy wykorzystywać  na projekty przyczyniające się do rozwoju polskiej gospodarki, a więc także rozwoju firm, innowacyjności, bezpieczeństwa – podkreślał minister Puda.

Druga z zawartych umów ma wartość 152,44 mln zł brutto i dotyczy dostawy 4 trójczłonowych dwunapędowych zespołów trakcyjnych tzw. hybryd, które mogą być zasilane zarówno z sieci trakcyjnej, jak również silników spalinowych. Umowa obejmuje także kompleksową obsługę serwisowo-utrzymaniowo-naprawczą. Gwarancja na szynobusy obowiązuje na 10-lat. Każdy z czterech pojazdów ma miejsce dla 300 pasażerów. 

– Te szynobusy są bardzo w regionie potrzebne. Przypomnę, że realizujemy jeden z największych projektów w infrastrukturze kolejowej czyli Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną i jest to projekt za ponad 700 mln złotych. Ten tabor będzie służył zarówno temu projektowi, ale także będzie wykorzystany w innych miejscach regionu, gdzie uruchamiamy nowe linie np. takie, jak tę z Ustrzyk. Nowe szynobusy będą służyły mieszkańcom, na liniach, które już obsługujemy i na tych, które planujemy uruchomić –  mówił w czasie uroczystości wicemarszałek Piotr Pilch.

Kupowany przez Podkarpacie Hybrydowy Zespół Trakcyjny IMPULS 2 typu 36WEh jest pierwszym polskim pojazdem szynowym, który oprócz napędu elektrycznego posiada równocześnie napęd spalinowy. Pozwala to na kierowanie go na te odcinki tras kolejowych, gdzie nie ma sieci trakcyjnej.

– Na Podkarpaciu jeździ już 16 naszych pojazdów. Ta umowa jest na dwanaście kolejnych.  Elektryczny zespół trakcyjny IMPULS 2 to nasz pojazd flagowy – podkreślał prezes firmy Newag S.A. Zbigniew Konieczek – Rodzina pojazdów Impuls liczy sobie już ponad 200 sztuk, które z sukcesem eksploatowane są zarówno na terenie Polski, jak i we Włoszech – dodał prezes, zaznaczając, że nowe szynobusy są wyposażone we wszystkie nowoczesne rozwiązania, a na wyposażeniu mają nawet defibrylator.    

Produkowane przez Newag pojazdy mają trafić na Podkarpacie w listopadzie 2023 roku. Obie umowy będą refundowane w 85 procentach ze środków unijnych, z II etapu projektu zakupu taboru kolejowego do wykonywania przewozów pasażerskich na terenie Województwa Podkarpackiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.