Naprawiony Husarz EU44-009 jest już w Warszawie

Naprawiony Husarz EU44-009 jest już w Warszawie

Do Warszawy przyjechała naprawiona lokomotywa Husarz o numerze EU44-009, która na początku stycznia 2020 r. brała udział w zderzeniu z samochodem ciężarowym na przejeździe kolejowym między Zbąszyniem a Nowym Tomyśle.

Choć jeszcze kilka dni temu pojazd widziano na terenie zakładu Siemensa w Linzu w Austrii, to dziś lokomotywa została przetransportowana z Katowic razem z pociągiem IC „Wysocki” relacji Katowice – Warszawa Wsch.

Jak się dowiedzieliśmy PKP Intercity planuje, że naprawiona lokomotywa zostanie włączona do eksploatacji do 10 sierpnia 2022 r.

– Aktualnie spółka posiada komplet Husarzy (żadna z lokomotyw nie jest wyłączona na długotrwałą naprawę powypadkową w zakładach zewnętrznych) – poinformowała „Kolejowy Portal” Anna Zakrzewska z biura prasowego PKP Intercity.

Umowę na naprawę powypadkowej lokomotywy podpisano w marcu 2021 r. Prace zostały wykonane w ramach przetargu udzielonego z wolnej ręki.

Przypomnijmy, że do wypadku doszło 7 stycznia 2020 r. na przejeździe kolejowym na szlaku Zbąszynek – Nowy Tomyśl. Lokomotywa EU44-009 prowadziła pociąg 71006 relacji  Berlin Hbf. – Warszawa Wsch.

Dodajmy, że PKP Intercity od lat stara się wybrać wykonawcę, który uruchomi oraz wdroży system ERTMS/ETCS poziomu 1 i 2 z wersją Baseline 3.4.0 lub nowszą wraz z systemem GSM-R. W kwietniu 2022 r., na wiosek jednego z wykonawców, termin został przesunięty na koniec września.