Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa pojedzie po szynach PLK

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa pojedzie po szynach PLK

Przekazane przez PKP Polskie Linie Kolejowe podkłady i szyny pozwolą na remont toru, po którym pojedzie na kolejnych odcinakach Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa. Turystyczna atrakcja Lubelszczyzny zapewni dodatkowe przejazdy z Karczmisk w kierunku Nałęczowa.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały do Powiatu Opolskiego w woj. lubelskim prawie 3,5 tysiąca podkładów oraz ponad 1800 m szyn. Materiał uzyskany podczas modernizacji linii koło Warszawy, będzie odpowiedni dla mniejszej kolei wąskotorowej.

– Darowizny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. to korzyść dla pasjonatów kolei i turystów. Organizacje, które otrzymują elementy kolejowej infrastruktury, promują regiony i jego atrakcje lub pielęgnują pamięć o historii kolejnictwa w Polsce. Te działania sprzyjają rozwojowi kolei – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorową z 1892 r. latem i okazjonalnie poza sezonem, jeździła na dwóch trasach od Karczmisk do Polanówki i od Karczmisk do Poniatowa. Przekazane przez PLK podkłady i szyny umożliwiły przygotowanie połączenia 6 km trasy od Karczmisk do Wymysłowa. To pierwszy odcinek linii w stronę Nałęczowa. Wydłużanie trasy wąskotorówki zapewni jeszcze atrakcyjniejsze przejazdy Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową. W sezonie letnim 2022 pociągami NKW pojechało ok. 12,5 tys. osób.

– Nieprzydatnie na sieci PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. materiały mogą być wykorzystane w działalności kolei o charakterze turystycznym. Dzięki takiej pomocy dla organizacji i samorządów, korzystają turyści i mieszkańcy. Również darowizna PLK dla Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej pozwoli na utrzymanie i rozwój wąskotorówki, która jest atrakcją na terenie ciekawego regionu Lubelszczyzny –  mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PLK wspierają historię kolei

W ostatnich latach PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały ponad 100 darowizn instytucjom, które dbają o historię kolei. W 2022 roku szyny i elementy toru trafiły do Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Darowizna PKP Polskich Linii Kolejowych o wartości ponad 435 tys. zł pozwoli na utrzymanie przejezdności jednego z odcinków wąskotorowej trasy: Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie, wykorzystywanego w ruchu turystycznym. Dzięki wymianie szyn podróże będą bardziej komfortowe i bezpieczne.

PLK przekazały Pomorskiemu Towarzystwu Miłośników Kolei Żelaznych w Gdyni urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Darowizna w postaci wózków motorowych WM-10L i WŻA-10L oraz wagonu osobowego typu 104 Af, przebudowanego na socjalny, trafiła do Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Klub Żeglarski „Grot” w Wierzchlądzie otrzymał sześć słupów sieci trakcyjnej. Elementy zostaną wykorzystane do budowy pomostów dla jachtów na jeziorze Miedwie. PLK przekazały do Ostrołęki fragment mostu kolejowego z 1954 r. z linii nr 35 Ostrołęka – Szczytno. Obiekt zostanie odrestaurowany, a następnie wyeksponowany w Ostrołęce.