Mobilne Pogotowie Techniczne KZN Switcher w akcji [GALERIA]

Mobilne Pogotowie Techniczne KZN Switcher w akcji [GALERIA]

KZN Switcher jest wyspecjalizowanym podmiotem Grupy KZN Bieżanów, który powstał na bazie rozwijanego od 2015 roku innowacyjnego projektu SWITCHER – specjalistycznych wagonów do transportu i rozładunku rozjazdów. Dzięki przejęciu firmy Rail Tech Igor Marszałek (2021), KZN Switcher w swojej ofercie prócz produkcji i najmu specjalistycznych wagonów, posiada również mobilny serwis pojazdów kolejowych, działający także w modelu pogotowia technicznego.

W serwisowym portfolio KZN Switcher oprócz prac przy wagonach towarowych czy maszynach torowych znajdują się też pojazdy pasażerskie. Spółka pochwaliła się dwiema interwencjami przy elektrycznych zespołach trakcyjnych.

W Żytkowicach mobilny serwis KZN Switcher podjął działania związane ze sprawnym przywróceniem do ruchu jednego z EN57 Kolei Mazowieckich, w którym pękła obręcz w zestawie kołowym. Prace wymagały rozłączenia wagonów pociągu, podniesienia pojazdu, wywiązania wózka i jego wymiany na nowy.

Natomiast w Skierniewicach, „na warsztat” wzięto Darta należącego do PKP Intercity.

– Skutkiem zablokowanej przekładni, było powstanie bardzo rozległego, płaskiego miejsca na zestawie kołowym. Tu również musieliśmy rozłączyć wagony i wymienić pojedynczy zestaw kołowy w wózku wspólnym systemu Jakobsa – informuje KZN Switcher.

Jak przyznaje spółka, rozłączanie wagonów w ezt-ach nie jest łatwym zadaniem, gdyż są one połączone ze sobą na stałe i mogą być rozłączane tylko wyjątkowo (np. podczas rewizji, modernizacji i napraw). Odbywa się to zwykle w komfortowych warunkach hali naprawczej.

– By wymienić wózki/zestawy musieliśmy sobie jednak poradzić w warunkach polowych. Wymierne wsparcie otrzymaliśmy tu zarówno od pracowników utrzymaniowych Kolei Mazowieckich jak i obsługujących gwarancyjnie Darta pracowników ZNTK Mińsk Mazowiecki SA (obecnie PESA Mińsk Mazowiecki) – dodaje KZN Switcher.