Minął pierwszy dzień strajku na linii WKD

Minął pierwszy dzień strajku na linii WKD

O godz. 17:00 zakończył się pierwszy dzień strajku generalnego na linii WKD. W piątek mają obyć się kolejne rozmowy między Zarządem spółki a Związkiem Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce.

W czwartek, 18 stycznia 2024 r. w godzinach 6:00-8:00 i 15:00-17:00 wszystkie pociągi planowane w rozkładzie jazdy pociągów zatrzymały się  na najbliższej stacji lub przystanku osobowym.

W tym czasie Wszystkie ważne bilety jednorazowe i okresowe WKD w ww. terminie były honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Warszawa Śródmieście/Główna/Centralna, a także pociągach SKM Warszawa na odcinku Pruszków – Warszawa Śródmieście/Główna/Centralna.

Jak powiedział podczas porannej konferencji prasowej  Prezydent ZZM Leszek Miętek, że to smutny dzień dla kolejarzy, bo zwykliśmy rozwiązywać problemy przy stołach negocjacyjnych.

W związku z uporem zarówno Zarządu Spółki jak i jej właścicieli nie udało się zawrzeć porozumienia dotyczącego podwyżek płac dla pracowników. Ci, zdeterminowani zadecydowali o przystąpieniu do strajku – strajkują pracownicy na wszystkich stanowiskach pracy związanych z ruchem pociągów, których jest wciąż za mało. Do akcji nie przystąpili pracownicy przerośniętej kadrowo administracji.  Mam nadzieję, że te pierwsze godziny protestu dadzą do myślenia i niezwłocznie dojdzie do zawarcia porozumienia – powiedział Leszek Miętek.

Pociągi WKD ponownie zatrzymaj się w piątek rano. O tym czy  dojedzie do strajku także popołudniu zdecydują kolejne rozmowy. Zarząd Warszawskiej Kolei Dojazdowej zaprosił przedstawicieli Związku Zawodowego Maszynistów na spotkanie, które odbędzie się w piątek, 19 stycznia 2024 roku o godzinie 12:00 w siedzibie spółki.

O co trwa walka?

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce oczekuje wdrożenia podwyżki w kwocie 800 zł brutto/os. w uposażeniu zasadniczym. Natomiast Przewoźnik proponuje propozycje podwyżkę w wysokości 500 zł brutto/os. w uposażeniu zasadniczym od 1 marca 2024 r.