Mazowieckie: szajka złodziei sieci trakcyjnej w akcji

Mazowieckie: szajka złodziei sieci trakcyjnej w akcji

Tylko dzisiaj na terenie województwa mazowieckiego doszło do kilku kradzieży sieci trakcyjnej.

Rano na stacji Warszawa Główna Towarowa skradziono przewód jezdny. Wydarzenie nie ma wpływu na ruch pasażerski jadący przez stację z Warszawy Zachodniej w kierunku podg. Warszawa Gołąbki

Dodatkowo Portal Pasażera informuje o problemach na odcinkach Konopki – Ciechanów oraz Nasielsk – Modlin, gdzie również doszło do kolejnych kradzieży elementów sieci trakcyjnej. Na linii kolejowej nr 9 występują około 10-15 minutowe opóźnienia w ruchu pociągów.

Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP PLK poinformował „Kolejowy Portal”, że  stwierdzono kradzież ok. 280 metrów drutu jezdnego w okolicy miejscowości Chruszczewo między stacją Ciechanów a stacją Konopki na trasie Warszawa – Trójmiasto.

Na miejsce natychmiast skierowano pociąg do naprawy uszkodzeń. Około godz. 7:35 naprawiona została sieć nad jednym torem. Do czasu usunięcia skutków kradzieży, pociągi po drugim torze przejeżdżają z opuszczonymi pantografami – ze względów bezpieczeństwa. Z uwagi na duży ruch na trasie, naprawa zostanie wykonana w porze nocnej – dodaje Wilgusiak 

Jak dodał nasz rozmówca, o zdarzeniu natychmiast poinformowano Straż Ochrony Kolei i policję, które podjęły już działania.

PLK walczy z kradzieżami także poprzez kontrole skupów złomu oraz wymianę elementów metalowych na takie, które dla złodziei nie przedstawiają żadnej wartości. Dzięki temu w ciągu kilkunastu lat, koszty ponoszone przez zarządcę infrastruktury w związku z kradzieżami spadły trzykrotnie – podkreśla Rafał Wilgusiak.

Przypomnijmy, że na początku 2022 r. PKP Polskie Linie Kolejowe informowały o rozpoczęciu testów antykradzieżowego systemu sieci trakcyjnej. Projekt jest realizowany w ramach wspólnego przedsięwzięcia PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju BRIK – Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej.