Maszyniści w PKP Intercity

Maszyniści w PKP Intercity

16 września obchodzony jest Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego. Przy tej okazji PKP Intercity przypomina najważniejsze informacje o tej profesji.

PKP Intercity jako największy przewoźnik dalekobieżny w kraju zatrudnia obecnie ponad 1600 maszynistów, w tym blisko 200 osób przygotowujących się do zawodu na stanowisku stażysty. Sukcesywnie z roku na rok w zespole maszynistów pojawia się coraz więcej kobiet. Pierwsza z nich zaczęła prowadzić pociągi w 2017 roku, aktualnie aż 7 pań pracuje na stanowisku maszynisty, 4 kolejne są w trakcie uzyskiwania uprawnień do zawodu.

Kolej przyciąga młodych

Kolej przyciąga za nastawnik coraz młodsze osoby. Jeszcze w 2015 roku średni wiek maszynisty zatrudnionego w PKP Intercity wynosił 51 lat. Aktualnie średnia wieku wynosi 42 lata. Pracę na stanowisku stażysta zaczynają już 20-latkowie, a najmłodszy maszynista prowadzący pociągi spółki ma 22 lata. Aktywnie prowadzone przez firmę działania pozwalają na systematyczne pomniejszanie luki pokoleniowej.

– Kolej przyciąga młodych ludzi, ale i zapewnia stabilną pracę tym, którzy w szeregach spółki są z nami od kilkunastu lat. Dzisiejsze święto to doskonała okazja, aby podziękować wszystkim maszynistom, dzięki którym podróżni bezpiecznie docierają pociągami PKP Intercity do domów, pracy czy na wypoczynek. Wiedząc, że szkolenia na maszynistów nie należą do najłatwiejszych, cieszymy się, że nasz zespół tworzą najlepsi z najlepszych – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Co oferuje przewoźnik ?

Maszyniści zatrudnieni w szeregach PKP Intercity mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, przysługują im także premie regulaminowe i dodatki.  Pociągi PKP Intercity kursują codziennie, 365 dni w roku, co wiąże się tym, że pracownicy drużyny pociągowej, w tym konduktorzy, kierownicy pociągu i maszyniści mają służby w weekendy czy w święta.  Otrzymują za to dodatek finansowy. Benefitami są również nagrody jubileuszowe czy dodatkowy dzień wolny w roku (Święto Kolejarza przypadające na 25 listopada). Warto podkreślić, że spółka oferuje również dofinansowanie do wczasów, karty sportowej, pakietu medycznego oraz nauki
i szkoleń. Dużym plusem są także zniżki na przejazdy kolejowe dla pracownika oraz jego rodziny.

Jak zostać maszynistą?

Kandydat na maszynistę w pierwszej kolejności odbywa dwumiesięczne szkolenie z zasad funkcjonowania kolei i przepisów, które kończy się egzaminem licencyjnym. Po uzyskaniu licencji kolejnym etapem jest kurs na świadectwo maszynisty, który trwa około 20 miesięcy.  To czas na zdobycie wiedzy z zakresu budowy pojazdów kolejowych czy ich obsługi. Kurs prowadzony jest w jednym z 4 zakładów spółki. Ważnym elementem są również jazdy na symulatorze lokomotywy, w czasie których przyszli maszyniści uczą się prowadzić pociąg w różnych warunkach pogodowych czy usuwania awarii taboru. Dzięki temu mogą oni przygotować się na wiele zdarzeń, które przytrafiają się w trakcie prowadzenia pociągu.

W kolejowym świecie

O realiach zawodu maszynisty można dowiedzieć się więcej z materiału filmowego, w którym Urszula, Maciej i Mateusz opowiadają o pracy w PKP Intercity.