Maszyniści testowali nowy pociąg Impuls 2 dla województwa małopolskiego

Maszyniści testowali nowy pociąg Impuls 2 dla województwa małopolskiego

Województwo Małopolskie systematycznie inwestuje w transport kolejowy i kupuje kolejne pociągi. Aktualnie realizowane jest zamówienie na dostawę 9 nowych pojazdów typu Impuls 2. Na początku czerwca nowy skład testowali maszyniści Kolei Małopolskich oraz Polregio.

W środę, 2 czerwca 2021 r. odbyła się jazda szkoleniowa pojazdem Impuls2 produkowanym przez Newag przebiegająca na trasie Nowy Sącz – Podłęże. W jeździe uczestniczyli maszyniści Kolei Małopolskich oraz Polregio, przewoźników, dla których dedykowane są nowe pojazdy.

Pierwsze gotowe pociągi zostaną przekazane województwu małopolskiemu już w drugiej połowie 2021 r.

Zakup jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wartość kontraktu zawartego z dostawcą Newagiem to ponad 245 mln zł.

Pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 160 km/h. Każdy z dziewięciu pojazdów posiada 200 miejsc siedzących, a dodatkowo wyposażony jest m.in. w klimatyzację, WiFi, miejsce na rowery oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami (winda, rampa oraz pętla indukcyjna dla osób z dysfunkcją słuchu) i rodzin z dziećmi (przewijak dla niemowląt, bezstopniowe przejścia międzyczłonowe).

W każdym pociągu zostaną zainstalowane też systemy służące do monitoringu, informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów i pomiaru punktualności.