Majówka bez Parady Parowozów

Majówka bez Parady Parowozów

Parowozownia Wolsztyn poinformowała, że w 2022 r. Parada Parowozów nie odbędzie się w tradycyjnym terminie długiego weekendu majowego.

– Od kilku miesięcy do Parowozowni docierały sygnały od zarządcy infrastruktury kolejowej – spółki PKP Polskie Linie kolejowe, że na rok 2022 w okresie od marca do listopada, planowany jest generalny remont linii kolejowej nr 357 na odcinku Wolsztyn – Drzymałowo, wraz z wymianą nawierzchni torów stacyjnych i rozjazdów w Wolsztynie – informuje Parowozownia Wolsztyn.

Jak przekazała placówka, ostatnie spotkanie zarządcy infrastruktury z wykonawcami remontu i zainteresowanymi przewoźnikami nie pozostawia złudzeń, że w okresie długiego weekendu majowego na wolsztyńskiej stacji nie będzie technicznej możliwości przeprowadzenia jakichkolwiek jazd dodatkowych poza pociągami ujętymi w rocznych rozkładach jazdy.

Pociągi na linii Wolsztyn – Poznań, na odcinku do Grodziska Wlkp. zostaną zastąpione przez komunikację zastępczą (przetarg KW w tej sprawie jest w toku).

Parowozownia dodaje, że istnieje uzasadniona groźba, że niektóre etapy remontu stacji spowodują brak możliwości wyjazdu z Parowozowni na stację.

– Wobec powyższych faktów mimo naszej determinacji do przeprowadzenia w tym roku Parady, zmuszeni jesteśmy ją w tradycyjnym terminie odwołać – podkreśla Parowozownia Wolsztyn.

Nie wiadomo jeszcze czy impreza odbędzie się w innym terminie.

Przypomnijmy, że ostatnia jak dotąd XVI Parada Parowozów odbyła się w 2019 r. W 2020 r. impreza została odwołana z uwagi na zaistniałą sytuację wywołaną pandemią. Natomiast w 2021 r. Parowozownia Wolsztyn przełożyła Paradę z tradycjonalny majowego terminu na początek września. Niestety na przeszkodzie ponownie stanęła pandemia oraz mała ilość lokomotyw parowych z aktualnym wówczas dopuszczeniem do eksploatacji w Polsce u

Warto zaznaczyć, że Parowozownia Wolsztyn na zlecenie Kolei Wielkopolskich uruchamia od poniedziałku do piątku dwie pary pociągów relacji Wolsztyn – Leszno ciągnięte przez lokomotywę parową Ol49 wraz z dwoma wagonami. Dodatkowo w soboty uruchamiane są połączenia relacji Wolsztyn – Poznań – Wolsztyn.