Lubuskie: kierowca osobówki wjechał pod pociąg

Lubuskie: kierowca osobówki wjechał pod pociąg

W niedzielę, 20 listopada 2022 r. tuż po godzinie 15 w miejscowości Trzebiszewo kierujący osobówką wjechał wprost pod jadący szynobus. W ciężkim stanie został przetransportowany przez śmigłowiec LPR do szpitala. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego i apelują o ostrożność!

Policjanci pod nadzorem prokuratury ustalają okoliczności wypadku drogowego do którego doszło w miejscowości Trzebiszewo, gdzie na niestrzeżonym przejeździe kolejowym doszło do zderzenia osobowego pojazdu marki Alfa Romeo z szynobusem relacji Zielona Góra – Gorzów Wielkopolski.

W wyniku zdarzenia kierujący pojazdem osobowym, 49- letni mężczyzna w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala przy użyciu śmigłowca Lotniczego Pogotowia  Ratunkowego.  Pasażerowie szynobusu oraz maszynista nie odnieśli obrażeń.

– Na miejscu wypadku grupa dochodzeniowo – śledcza oraz funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu zabezpieczali wszystkie istotne dla wyjaśnienia okoliczności wypadku dowody. Prokuratorskie śledztwo będzie miało na celu ustalenie dokładnych przyczyn zdarzenia drogowego – informuje mł. asp. Mateusz Maksimczyk z KPP w Międzyrzeczu.

Przejazd kolejowy, na którym doszło do wypadku, jest przejazdem niestrzeżonym, natomiast jest on prawidłowo oznakowany. Należy wspomnieć o ustawionym tam znaku B-20 „STOP” zobowiązującym kierujących do zatrzymania się i ustąpienia pierwszeństwa.

– W dniu zdarzenia na drodze panowały trudne warunki atmosferyczne z uwagi na znajdujący się na drodze śnieg – podkreśla Maksimczy.

Policja przypominamy, iż na oblodzonej nawierzchni łatwiej stracić panowanie nad kierowanym pojazdem, a droga hamowania znacznie się wydłuża, to na kierujących pojazdami ciąży obowiązek dostosowania prędkości do panujących na drodze warunków.

Wypadki na przejazdach kolejowych w ogólnej statystyce wypadków drogowych nie stanowią dominującej pozycji, to jednak z uwagi na okoliczności, w jakich do nich dochodzi, a przede wszystkim z uwagi na to, że charakteryzują się tragicznymi skutkami, bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych pozostają pod szczególnym nadzorem Policji.

Zbliżając się pojazdem do przejazdu kolejowego pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przed wjechaniem na tory musimy upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy. Ponadto kierującemu, na przejeździe kolejowym  zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd.