Łódzkie przekazało do Skansenu w Zduńskiej Woli skład EN57-919

Łódzkie przekazało do Skansenu w Zduńskiej Woli skład EN57-919

Władze województwa łódzkiego podarowały Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola elektryczny skład EN57 nr 919, którym podróżowali mieszkańcy regionu.

Należący do samorządu województwa łódzkiego skład EN57-919 wyruszył w ostatni kurs w środę, 4 listopada o godzinie 7.45. Odjechał z dworca Łódź Kaliska. Stacją końcową był Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych przy ul. Kolejowej 6 w zduńskowolskich Karsznicach. Skansen jest częścią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Pociąg to podarunek władz województwa łódzkiego dla zduńskowolskiego muzeum.

– To pomysł pana marszałka Grzegorza Schreibera – mówi Magdalena Janicka-Trybuchowska, p.o. naczelnika Wydziału Transportu Szynowego w Departamencie Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. – 5 listopada upływa termin ważności świadectwa sprawności pojazdu. Pozyskanie nowego jest nieopłacalne, wiązałoby się z dużymi kosztami, dlatego pan marszałek zaproponował, aby zamiast fizycznie likwidować pojazd, przekazać go w postaci darowizny dla muzeum. Stosowaną uchwałę zarząd województwa podjął 29 października – dodaje Janicka-Trybuchowska

Pociąg został wyprodukowany w 1973 roku. Od 2011 roku był wykorzystywany do przewozów pasażerskich w regionie. Jest pomalowany w barwy województwa łódzkiego, w kolorach naszego województwa jest też tapicerka zamontowanych w składzie foteli.

– To bardzo cenny eksponat, który wzbogaca naszą kolekcję. Akurat takiego elektrycznego zespołu trakcyjnego jeszcze nie mieliśmy – mówi Tomasz Polkowski, dyrektor zduńskowolskiego muzeum. – Pociąg jest jednak cenny z kilku powodów. Po pierwsze tym konkretnym składem, zwanym przez nas pendlem, mieszkańcy przez lata dojeżdżali do szkół i pracy w Łodzi. Wszyscy go pamiętają. Bardzo ważne jest też to, że pociąg ma barwy województwa łódzkiego, bo dzięki temu będzie symbolem naszego regionu w skansenie lokomotyw – dodaje Polkowski.

Jak dodaje Magdalena Janicka-Trybuchowska podarowany przez samorząd województwa pociąg będzie służył nie tylko jako eksponat muzealny – atrakcja dla pasjonatów  historii techniki i kolejnictwa w naszym regionie. Będzie także wykorzystywany do promocji przewozów pasażerskich i transportu zbiorowego organizowanego przez marszałka województwa łódzkiego, do promocji zrównoważonego transportu i organizacji wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych.