ŁKA jednak wybuduje instalację fotowoltaiczną na terenie zaplecza technicznego

ŁKA jednak wybuduje instalację fotowoltaiczną na terenie zaplecza technicznego

Łódzka Kolej Aglomeracyjna nie zrezygnowała z planów budowy instalacji fotowoltaicznej o mocy 250 kW na terenie zaplecza technicznego przy stacji Łódź Widzew. Spółka rozstrzygnęła drugie powstępowanie w tej sprawie.

W drugim postępowaniu zgłosiło się pięciu wykonawców ale oferta łódzkiej firmy „SOLISYS” Marcin Świątek została wybrana jako najkorzystniejsza.

Zwycięzca postępowania w ramach prowadzonej inwestycji będzie zobowiązany do zaprojektowania, wybudowania oraz podłączenia systemu do sieci elektroenergetycznej. Przewidywana moc pozyskana z instalacji to około 250 kW. Dzięki temu rozwiązaniu, ŁKA będzie w stanie w pełni zagwarantować energię elektryczną, potrzebną do funkcjonowania Zaplecza Technicznego.

Jest to pierwszy etap przechodzenia spółki na funkcjonowanie dzięki energii pozyskanej z OZE.  ŁKA planuje, by na początku minimum 30% dostarczanej energii pochodziło z OZE, a w kolejnych latach będzie dążyć do osiągnięcia poziomu maksymalnego, co oznacza zasilanie pojazdów „Zieloną Energią” w 100%. 

Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest pierwszym pasażerskim przewoźnikiem w Polsce, który dołączył do programu Zielonej Kolei, powołanego przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei i koordynowanego przez PKP Energetyka.

Pierwsze postępowanie na budowę instalacji fotowoltaicznej zostało ogłoszone 16 sierpnia 2021 r. Choć zgłosiło się dwóch wykonawców, ich oferty były za drogie. Przewoźnik na sfinansowanie zamówienia przeznaczył wówczas 923 385,60 zł brutto a oferty mieściły się w przedziale od 1 366 666,67 zł do 1 722 000,00 zł brutto. Przetarg został unieważniony.