LCS Lubartów nadzoruje 100 km odcinek Lublin Północny – Łuków

LCS Lubartów nadzoruje 100 km odcinek Lublin Północny – Łuków

Od początku sierpnia dyżurni ruchu sprawują nadzór nad ruchem pociągów na ponad 100-kilometrowej linii Lublin Północny – Łuków z nowego budynku lokalnego centrum sterowania (LCS) w Lubartowie.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. efektywnie wykorzystują środki budżetowe przeznaczone na rozwój kolei. Pracownicy lubelskiego zakładu spółki oraz mieszkańcy powiatów lubartowskiego i parczewskiego mogą czuć się bezpieczniej dzięki oddanemu właśnie budynkowi lokalnego centrum sterowania. Inwestycja pozwoli również przystąpić spółce PKP S.A. do modernizacji dworca w Lubartowie dzięki przeniesieniu z dworca do budynku LCS urządzeń sterowania ruchem kolejowym – powiedział Piotr Kaliszewski, asystent wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela.

Do nowego obiektu przeniesiono stanowiska dyżurnych ruchu wraz z nowoczesnymi urządzeniami sterowania ruchem wybudowanymi w 2017 roku w ramach rewitalizacji odcinka Lubartów – Łuków. Wcześniej pracownicy PLK zajmowali przybudówkę dworca, która zostanie zlikwidowana w ramach planowanej przebudowy budynku.

Nowy obiekt jest bardziej funkcjonalny, wyposażony w zaplecze socjalne. Dodatkowo zainstalowano energooszczędne urządzenia jak panele fotowoltaiczne, oświetlenie led, pompę ciepła (klimatyzacja, ogrzewanie).

Dzięki inwestycji pracownicy PLK pełnią swoje obowiązki w lepszych warunkach. 

W LCS Lubartów kolejarze śledzą kursowanie pociągów nie tylko na stacji Lubartów, ale też na stacjach Radzyń Podlaski, Bezwola, Parczew, Brzeźnica Bychawska, Bystrzyca k/Lublina oraz wszystkich przystankach osobowych na linii Lublin Północny – Łuków. Dzięki kamerom zapewniony jest stały podgląd na przejazdy kolejowo-drogowe. Łącznie nadzór obejmie 15 skrzyżowań dróg z torami. Z LCS obsługiwane są również wyświetlacze Dynamicznej Informacji Pasażerskiej znajdujące się na peronach.

Od uruchomienia LCS Lubartów w 2017 roku pod jego nadzorem przejechało blisko 30 tys. pociągów.

Bezpieczna i sprawna kontrola ruchu pociągów

Nowoczesne lokalne centra sterowania wspomagają pracę dyżurnych ruchu dzięki „weryfikowaniu” czynności ludzi przez systemy komputerowe. Możliwe jest prowadzenie stałego nadzoru nad ruchem pociągów z jednego miejsca. Pracownicy w lokalnych centrach sterowania na bieżąco kontrolują wszystkie parametry dotyczące bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Dzięki temu zwiększa się poziom bezpieczeństwa.

Istotnym elementem wyposażenia LCS są urządzenia zamontowane w torach, które odnotowują liczbę przejeżdżających pociągów przez stację Lubartów oraz pozostałych stacjach i przystankach na linii Lublin Północny-Łuków.