Kujawsko-pomorskie planuje wymienić pojazdy spalinowe na zasilane wodorem

Kujawsko-pomorskie planuje wymienić pojazdy spalinowe na zasilane wodorem

Zakupione przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w bydgoskiej Pesie nowe elektryczne zespoły trakcyjne, z klimatyzacją i 150 miejscami siedzącymi każdy, od dziś kursują na torach w regionie. W przejeździe inauguracyjnym na trasie Toruń – Jabłonowo Pomorskie uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski i członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska. Wkrótce przygotowania do wymiany pociągów spalinowych na zasilane energią wodorową.

– Konsekwentnie unowocześniamy tabor kolejowy, obecny zakup to etap na drodze do tego, żeby wszystkie pociągi na torach w naszym regionie utrzymane były w takim standardzie, jak te, które właśnie zakupiliśmy, zarówno na trasach zelektryfikowanych, jak i niezelektryfikowanych. A jeśli o tych ostatnich mowa: w najbliższym czasie rozpoczniemy przygotowania do wymiany wszystkich pociągów spalinowych na składy zasilane energią wodorową. Będzie to prawdziwa rewolucja. Cieszę się, że współpracujemy w tym zakresie z Pesą, która jest polskim liderem w dziedzinie tej technologii. Wiele wskazuje na to, że będziemy pierwszym województwem, które wprowadzi skład zasilany wodorem do obsługi regularnych połączeń – mówił dziś na dworcu Toruniu marszałek Piotr Całbecki.   

– Pesa, poprzez dostawy taboru, od lat uczestniczy w rozwoju kolei na Kujawach i Pomorzu. Dzięki długofalowej strategii samorządu województwa realizowane są inwestycje w infrastrukturę i nowy tabor, a mieszkańcy naszego regionu podróżują nowoczesnymi pociągami. Spółka dynamicznie się rozwija, stawia  na innowacyjne, przyjazne środowisku pojazdy, zmienia się, by spełniać oczekiwania naszych klientów i pasażerów. Zapewniam pana marszałka, że województwo kujawsko-pomorskie może na nas liczyć – powiedział podczas uroczystości przekazania nowych pojazdów Elf 2 prezes Pesy Krzysztof Zdziarski.

Nowe pociągi – jest ich pięć – to nowoczesne czteroczłonowe elektryczne kolejowe zespoły trakcyjne, rozwijające prędkość 160 kilometrów na godzinę, przystosowane do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się i wyposażone w rozwiązania  techniczne zapewniające stałą bieżącą informację dla podróżnych. Kosztowały 180 milionów złotych. W barwach Polregio – ten przewoźnik obsługuje w Kujawsko-Pomorskiem kolejowe przewozy pasażerskie na liniach zelektryfikowanych – pojawią się na trasach w całym regionie.

Zakup został sfinansowany w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego perspektywy 2014-2020. Umowa z Pesą, która wygrała przetarg zakupowy, została podpisana w październiku.

W przejeździe inauguracyjnym uczestniczyli też dyrektor bydgoskiego zakładu Polregio Anna Cukrowska oraz uczniowie bydgoskiego Technikum Kolejowego. Za zasługi dla kolei regionalnej marszałek Piotr Całbecki otrzymał statuetkę Ambasadora Polregio.