Kto odpowiada za ewakuację podróżnych w trakcie awarii?

Kto odpowiada za ewakuację podróżnych w trakcie awarii?

We wtorek po południu doszło do awarii sieci trakcyjnej na stacji Legionowo. Redakcja „Kolejowego Portalu” otrzymała zdjęcia z momentu przeprowadzenia podróżnych przez czynne tory ze składu, który utknął na torach. Choć fotografie budzą wątpliwości o bezpieczeństwo, to wszystko odbyło się w porozumieniu z dyżurnym ruchu.

Przypomnijmy, że we wtorek ok. godziny 16:30. doszło do awarii sieci trakcyjnej na stacji Legionowo. Do naprawy usterki natychmiast skierowano służby techniczne. Prace wymagały wstrzymania ruchu pociągów po jednym torze nr 3 na szlaku Warszawa Praga – Legionowo oraz wstrzymania ruchu na linii nr 10 Legionowo – Legionowo Piaski.  Zmiany w kursowaniu dotyczyły 31 pociągów.

Redakcja „Kolejowego Portalu” otrzymała od jednego z pasażerów zdjęcia z „akcji” przeprowadzania pasażerów z pociągu Kolei Mazowieckich.

Zapytaliśmy zarówno PKP Polskie Linie Kolejowe jak i przewoźnika, kto odpowiada za bezpieczeństwo pasażerów takich sytuacjach awaryjnych.

Za bezpieczeństwo podróżnych odpowiada przewoźnik. Koleje Mazowieckie, w uzgodnieniu z dyżurnym ruchu, podjęły decyzję o przeprowadzeniu przy asyście drużyny konduktorskiej podróżnych pociągu KM 19613, relacji Warszawa Zachodnia – Nasielsk, który stanął przed peronem nr 1 stacji Legionowo. Podróżni zostali przeprowadzeni na peron nr 2. Kolejne zatrzymane składy pociągów Kolei Mazowieckich nr 97131 relacji Warszawa Lotnisko Chopina-Modlin oraz nr 19615 Warszawa Gdańska-Nasielsk, wycofano z pasażerami i skierowano przez stację Legionowo po torze nr 2 – tłumaczy Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Przedstawiciel zarządcy infrastruktury dodał, że przewoźnik ani zarządca infrastruktury nie odpowiadają za bezpieczeństwo pasażerów, którzy niezgodnie z przepisami i wbrew zasadom bezpieczeństwa i ostrzeżeniom pracowników kolei samoistnie opuszczają składy pociągów korzystając z możliwości awaryjnego otwierania drzwi.

Takie zachowania, w przypadku zaobserwowania przez przewoźników lub dyżurnego ruchu są zgłaszane do Straży Ochrony Kolei – podkreślił Jakubowski.

Również przedstawicielka Kolei Mazowieckich poinformowała, że za bezpieczeństwo podróżnych jest odpowiedzialny kierownik pociągu.

Kierownik pociągu po uzgodnieniu z dyspozyturą zakładową oraz dyżurnym ruchu stacji Nasielsk, który wyraził zgodę na bezpiecznie przeprowadzenie podróżnych, przystąpił do ewakuacji pasażerów – dodała Donata Nowakowska, rzecznik Kolei Mazowieckich.

Zapytaliśmy również czy w momencie przeprowadzania pasażerów, ruch pociągów przez całą stację w Legionowie był wstrzymany bądź czy maszyniście byli informowani, że osoby postronnych przebywających na torach.

Dyżurny ruchu, dla zapewnienia bezpieczeństwa, na czas ewakuacji pasażerów wstrzymał ruch pociągów na całej stacji – podkreślił Jakubowski