KSK Wrocław zaprasza na wystawę makiety w skali H0 w Jelczu – Laskowicach

KSK Wrocław zaprasza na wystawę makiety w skali H0 w Jelczu – Laskowicach

Kilkukrotnie w tym roku można było podziwiać fragmenty makiety modułowej w skali H0 stworzone przez sekcję modelarską Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu. Miało to miejsce podczas takich wydarzeń jak “Noc Muzeów” czy “Dzień Dziecka”. Makieta tworzona przez modelarzy stowarzyszenia jest jedną z największych tego typu w Europie. Aby pokazać jak największą jej część potrzebna jest spora przestrzeń. I właśnie teraz pojawia się ku temu okazja ! Wystawa w hali sportowej, w Jelczu – Laskowicach. 

W ramach ekspozycji złożona z modułów makieta będzie miała długość aż 127 m ! W ramach tego miniaturowego świata kolei uczestnicy zobaczą realistycznie odwzorowany krajobraz i tabor kolejowy, jaki można było podziwiać w rzeczywistości na stalowych szlakach w drugiej połowie XX wieku. Dla najmłodszych będzie to okazja do zobaczenia pojazdów trakcyjnych o napędzie spalinowym, elektrycznym czy parowym, których już nie mogą uświadczyć w rzeczywistości.

Tabor kolejowy jaki będzie poruszał się po makiecie obejmuje epoki modelarskie od III do VI. W praktyce oznacza to sporo lokomotyw i wagonów różnych zarządów kolejowych w Europie z okresu od lat 60. do czasów współczesnych. Wśród modeli parowozów nie zabraknie i takich z wytwornicą dymu. Większość pojazdów, jaka będzie poruszać się po makiecie jest nie tylko odwzorowana zgodnie z rzeczywistością nawet w najmniejszych detalach, ale również emituje realistyczne dźwięki. 

Wystawa to nie tylko okazja do dobrej zabawy. To możliwość poznania zasad i organizacji ruchu jaki występuje w prawdziwej kolei. Makieta posiada także panele sterowania imitujące te prawdziwe, czyli takie, które występują w nastawniach kolejowych – budynkach przy stacji gdzie steruje się ruchem kolejowym, zmienia światła na semaforach i przekłada zwrotnice. W prezentowanym układzie makiety znajdzie się aż 5 stacji i 3 bocznice. Oczywiście nie może też zabraknąć wielu elementów infrastruktury kolejowej oraz naturalnie występującej flory.

W niedzielę dodatkową atrakcją będzie obecność przewodnika oraz parada parowozów organizowana na makiecie. Wydarzenie jest także okazją do zapoznania się z profesjonalnym modelarstwem kolejowym w skali H0.