Korekta rozkładu jazdy Kolei Małopolskich

Korekta rozkładu jazdy Kolei Małopolskich

Z związku z pracami modernizacyjnymi na terenie krakowskiego węzła kolejowego prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 14 czerwca 2020 r. nastąpi zmiana rozkładu jazdy pociągów. Po okresie nadzwyczajnych ograniczeń związanych z pandemią choroby COVID-19, Koleje Mazowieckie wracają do realizacji standardowej oferty przewozowej na wszystkich trasach.

Większa częstotliwość pociągów na lotnisko

Od 14 czerwca do 2 lipca ze względu na kolejne fazy prac modernizacyjnych na stacji Kraków Główny kursowanie pociągów do stacji Kraków Lotnisko będzie możliwe tylko co 60 minut. Jednak już od 3 lipca przywrócona zostanie częstotliwość 30-minutowa. Pociągi w relacji Wieliczka Rynek-Kopalnia – Kraków Lotnisko, kursujące w cyklu godzinnym, zostaną uzupełnione o pociągi relacji Kraków Główny – Kraków Lotnisko co umożliwi dojazd z centrum Krakowa do zachodniej części miasta oraz Kraków Airport w cyklu półgodzinnym.

Uruchomienie przystanku Kraków Bronowice

Od 14 czerwca uruchomiony zostanie nowy przystanek osobowy Kraków Bronowice na trasach Kraków Główny – Kraków Lotnisko oraz Kraków Główny – Katowice/Oświęcim. Przystanek zlokalizowany jest w pobliżu ulicy Armii Krajowej. Będą się tam zatrzymywać m.in. pociągi linii SKA1. Pozwoli to na bardzo dogodne skomunikowanie północno-zachodnich dzielnic Krakowa z centrum miasta oraz Kraków Airport. Czas dojazdu ze stacji Kraków Główny do nowego przystanku wyniesie jedynie 7 minut.

Wakacyjne pociągi do Zakopanego i Popradu

W związku z przerwą w pracach modernizacyjnych na linii kolejowej do Zakopanego, od 27 czerwca wracają cieszące się dużą popularnością weekendowe przyspieszone połączenia w relacji Kraków Główny – Zakopane. Zapewnią one sprawny i komfortowy przejazd do stolicy polskich gór.

Jednocześnie niezwłocznie po przywróceniu międzynarodowego ruchu kolejowego, w każdy wakacyjny weekend ponownie uruchomimy – wspólnie z Kolejami Słowackimi (ZSSK) – pociągi w relacji Poprad-Tatry – Muszyna. Pociągi będą kursować w takich samych godzinach jak w sezonie zimowym. Będą one również skomunikowane z wybranymi pociągami w relacji Kraków – Muszyna – Krynica-Zdrój.

Kontynuacja przerwy w ruchu na odcinku:

KRAKÓW GŁÓWNY – KRAKÓW PŁASZÓW – KRAKÓW BIEŻANÓW – PODŁĘŻE

Przez cały okres obowiązywania zmienionego rozkładu jazdy, w dni robocze kontynuowane będą prace budowlane wymuszające wprowadzenie przez zarządcę infrastruktury przerwy w ruchu pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem w godzinach 9:30-14:00.

Podobnie jak w poprzednich rozkładach jazdy, zmiany w kursowaniu dotyczyć będą pociągów SKA1 i SKA3. W przypadku połączeń SKA1 oznaczać to będzie zastąpienie kursów realizowanych pociągami przez honorowanie biletów w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Z kolei dla połączeń SKA3 na odcinku Podłęże – Kraków Główny uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa, która zapewni dojazd do wszystkich stacji i przystanków pośrednich na odcinku objętym wstrzymaniem ruchu pociągów.

Przywrócenie obsługi przystanku Kraków Prokocim przez komunikację zastępczą

W związku z planowanym zakończeniem remontu ulicy Bieżanowskiej, na początku lipca przywrócona zostanie obsługa przystanku Kraków Prokocim przez kursy zastępczej komunikacji autobusowej. Autobusy zastępcze kursujące za część pociągów na odcinku Kraków Główny – Podłęże będą zatrzymywać się na przystanku autobusowym „Prokocim Rynek” przy ulicy Bieżanowskiej.

Do dnia otwarcia remontowanego fragmentu tej ulicy, autobusy będą kursować z pomięciem przystanku Kraków Prokocim.

Szczegółowe informacje o zmianach zostały zawarte w tabelach rozkładu jazdy w ulotce, na stronie przewoźnika oraz w gablotach ogłoszeń na stacjach i przystankach.

Rozkłady jazdy obowiązujące od 14.06.2020 r.:

SKA1 Wieliczka Rynek-Kopalnia – Kraków Główny – Kraków Lotnisko (obowiązuje w okresie 14.06.2020 – 29.08.2020)

SKA2 Kraków Główny – Sędziszów (obowiązuje w okresie 14.06.2020 – 29.08.2020)

SKA3 Kraków Główny – Tarnów (obowiązuje w okresie 14.06.2020 – 29.08.2020)

Kraków Główny – Tarnów – Nowy Sącz – Krynica-Zdrój (obowiązuje w okresie 14.06.2020 – 29.08.2020)

(Kraków Główny / Nowy Sącz) – Stróże – Jasło (obowiązuje w okresie 14.06.2020 – 29.08.2020)

Kraków Główny – Zakopane (obowiązuje w okresie 14.06.2020 – 29.08.2020)

Muszyna – Poprad (obowiązuje w okresie 14.06.2020 – 29.08.2020)

Informacja o miejscach zatrzymania zastępczej komunikacji autobusowej