Koleje Śląskie zawitały do województwa opolskiego

Koleje Śląskie zawitały do województwa opolskiego

W sobotę, 30 listopada 2019 r. Koleje Śląskie zainaugurowały połączenia do Kluczborka, które wejdą na stałe do rozkładu jazdy od 15 grudnia. Patronat nad całym wydarzeniem sprawował marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. 

Okazjonalny przejazd był obsługiwany wyjątkowym pojazdem – czyli Powstańcem Śląskim z malaturą nawiązującą do historii województwa śląskiego. Liczba miejsc uczestników przejazdu była ograniczona ze względu na pojemność przejazdu, a frekwencja bardzo pozytywnie nas zaskoczyła – do Kluczborka nasz pociąg zajechał pełen zadowolonych miłośników kolei.

Sobotni przejazd był dla wyjątkowy nie tylko ze względu na uruchomienie nowych połączeń, ale również z uwagi na 135-lecie linii kolejowej Tarnowskie Góry – Kluczbork oraz niedawno obchodzony Dzień Kolejarza. Stąd też wśród niespodzianek dla podróżnych nie mogło zabraknąć drobnych upominków od Kolei Śląskich oraz oczywiście możliwości poznania pracy kolejarzy „od kuchni”, którą zapewniło zwiedzanie kabiny maszynisty. O historii linii kolejowej do Kluczborka opowiadał pan Arkadiusz Baron, autor książki „Dzieje kolei Kluczbork-Tarnowskie Góry 1884-2016 (przez Olesno-Lubliniec)”.

Gorące powitanie przygotowali przedstawiciele poszczególnych miast. W Tarnowskich Górach pociąg został powitany ze śpiewem dzięki Kołu Gospodyń Wiejskich ze Świerklańca i sołtysowi Świerklańca, panu Mirosławowi Bacikowi. W Lublińcu na podróżnych czekał z kolei słodki poczęstunek i stoisko PKP Polskich Linii Kolejowych dotyczące bezpieczeństwa na torach.

W Oleśnie pociąg przywitała orkiestra pod kierunkiem pani Renaty Menzel, a na podróżnych czekała degustacja lokalnych specjałów. Prym wiodły w tym zakresie przysmaki z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie. Do korzystania z transportu kolejowego i odwiedzin Olesna zachęcał burmistrz Olesna pan Sylwester Lewicki.

Lokalnych rarytasów nie brakowało również w Kluczborku. Tutaj na podróżnych czekał między innymi słodki poczęstunek oraz możliwość degustacji różnego rodzaju miodów – Ziemia Kluczborska słynie bowiem właśnie z tego specjału. To tutaj urodził się i działał Jan Dzierżon, światowej sławy pszczelarz. O jego dziejach i dokonaniach opowiadał pan Krzysztof Adamski, radny miejski i przewodnik po Kluczborku. Wśród opowieści o historii Kluczborka nie zabrakło też oczywiście postaci Adama Gdacjusza – wszak to właśnie on stał się inspiracją do nazewnictwa naszych kursów do Kluczborka. W ramach spotkania z ciekawymi ludźmi zorganizowanymi przez władze Kluczborka swoje dokonania prezentował pan Adam Sokołowski, wielokrotny Mistrz Polski Kibiców Sportowych. Nad całością powitania naszego pociągu czuwał pan Dariusz Morawiec, zastępca burmistrza Kluczborka.

Koleje Śląskie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do uruchomienia połączeń do Kluczborka i wzięli udział w przejeździe specjalnym.