Koleje Śląskie uruchomiły tłumacza języka migowego

Koleje Śląskie uruchomiły tłumacza języka migowego

Specjalnie dla podróżnych posługujących się językiem migowym regionalny przewoźnik udostępnił bezpłatną usługę tłumacza języka migowego online.

Jak skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego? To proste – link znajduje się w prawym górnym rogu strony internetowej kolejeslaskie.pl i jest oznaczony ikoną dwóch dłoni. Kliknięcie uruchamia aplikację, pozwalającą na połączenie się z tłumaczem online i kontakt z pracownikami regionalnego przewoźnika we wszelkich sprawach związanych z podróżą Kolejami Śląskimi.

Rozmowa w czasie rzeczywistym

– Za pośrednictwem tłumacza Polskiego Języka Migowego możliwe jest połączenie z infolinią pasażerską, koordynatorem do spraw dostępności i sekretariatem Kolei Śląskich – wyjaśnia Maciej Pezdek, z Biura Prasowego Kolei Śląskich i dodaje: – Usługa jest dostępna również we wszystkich naszych kasach biletowych, Centrum Obsługi Pasażera i na pokładzie pociągów Kolei Śląskich. Jest bezpłatna i dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 20.

Proces tłumaczenia odbywa się na zasadzie trójstronnej wideorozmowy pomiędzy pracownikiem obsługującym klienta, tłumaczem a osobą Głuchą. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnością słuchu mogą z niej korzystać kupując na przykład bilet w kasie regionalnego przewoźnika lub szukając informacji na temat połączeń kolejowych.

Co ważne z tego udogodnienia mogą skorzystać nawet osoby nie posiadające smartfona czy tabletu.

Pracownik Kolei Śląskich obsługujący klienta także może zainicjować połączenie z tłumaczem PJM za pośrednictwem smartfona służbowego – mówi Maciej Pezdek.

150 podróżnych w 2023 roku

Z tłumaczem języka migowego w Kolejach Śląskich można się łączyć od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 20, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. W 2023 roku z usług tłumacza skorzystało blisko 150 podróżnych.