Koleje Śląskie podsumowały pierwszy miesiąc kursowania pociągów przez Pyrzowice

Koleje Śląskie podsumowały pierwszy miesiąc kursowania pociągów przez Pyrzowice

Koleje Śląskie podsumowały grudniowe statystyki dotyczące linii S9. Od 10 do 31 grudnia na trasie łączącej Częstochowę i Tarnowskie Góry z usług przewoźnika skorzystało blisko 25 tys. pasażerów.

24 848 – to dokładna liczba pasażerów, którzy w grudniu podróżowali pociągami Kolei Śląskich na linii S9.

Dane pochodzą z liczników zamontowanych na pojazdach. Na sumę składają się wejścia do pociągu na poszczególnych dworcach, stacjach i przystankach – wyjaśnia Bartłomiej Wnuk, rzecznik Kolei Śląskich. 

Najbardziej oblegane przystanki i połączenia

Najwięcej pasażerów wsiadło w grudniu na dworcu w Częstochowie – 6,4 tys., najmniej na przystanku w Mierzęcicach – 512. Na stacji Pyrzowice Lotnisko wsiadło 2,1 tys. pasażerów. Najbardziej oblegane godziny to z kolei 15:18 z Częstochowy i 12:01 w z Tarnowskich Gór.

Codziennie 10 par pociągów

Codziennie, od 10 grudnia, kiedy uruchomiono połączenia na S9 (wraz z wejściem nowego, rocznego rozkładu jazdy pociągów), na tory między Częstochową a Tarnowskimi Górami wyjeżdża 10 par pociągów Kolei Śląskich. Linię S9 obsługują wyłącznie pojazdy 22WEd, czyli popularne „Elfy 2”. Pociągi kursują średnio co 2,5 godziny.

Ważne połączenie dla regionu

Do 10 grudnia 2023 r. katowickie lotnisko było jedynym dużym polskim portem regionalnym, do którego nie można było dojechać koleją.

Uruchomienie połączenia przebiegającego przy lotnisku Katowice w Pyrzowicach to niezwykle ważny moment z perspektywy rozwoju transportu kolejowego w naszym województwie i dopełnienie oferty Kolei Śląskich. W przyszłości, po zakończeniu modernizacji infrastruktury kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry – Katowice, będzie można uruchomić również bezpośrednie pociągi łączące lotnisko w Pyrzowicach z Katowicami. Dzisiaj podróż z Katowic wymaga przesiadki w Zawierciu – mówił 10 grudnia Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.