Koleje Śląskie podsumowały akcję „Kolej na ferie”

Koleje Śląskie podsumowały akcję „Kolej na ferie”

W tym roku już po raz drugi z inicjatywy marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego Koleje Śląskie zapraszały dzieci i młodzież do korzystania z bezpłatnych przejazdów pociągami spółki w okresie ferii. Podobnie jak przed rokiem propozycja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Łącznie skorzystało z niej 167 000 osób.

Z oferty można było w tym roku korzystać od 11 do 26 stycznia 2020 roku, w czasie ferii uczniów z województwa śląskiego. Oferta dotyczyła uczniów szkół podstawowych, licealnych, techników i szkół branżowych. Z bezpłatnych przejazdów mogli korzystać również najmłodsi, w tym wypadku wystarczyło posiadać dokument potwierdzający wiek.

Promocja objęła zasięgiem wszystkie linie obsługiwane przez Koleje Śląskie. Jedynym wyjątkiem były pociągi specjalne Ornak do Zakopanego, które były wyłączone z akcji. W zamian można było w tym roku skorzystać za to skorzystać z połączenia do czeskiego Bohumina i nowego połączenia do Kluczborka.

– Kolejna edycja akcji „Kolej na Ferie” potwierdziła, że Koleje Śląskie cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. 167 tysięcy dzieci i młodzieży skorzystało z tej oferty i mogło za darmo zwiedzać województwo śląskie. Będziemy inwestować w rozwój kolei bo to ekologiczny transport, przyjazny środowisku– mówił marszałek Jakub Chełstowski, podczas konferencji podsumowującego akcję.

Wyjątkową popularnością cieszyły się dodatkowe atrakcje organizowane z okazji ferii przez Koleje Śląskie. Przewoźnik dwa razy zaproszał młodych pasjonatów do zwiedzania bazy przy ulicy Raciborskiej. Zainteresowanie okazało się tak duże, ze organizowane były dodatkowe tury wycieczek. W ramach akcji odbyła się też w wycieczkę… do Krakowa. Łącznie w podróż do stolicy województwa małopolskiego wyruszyło ok 200 osób, a na pokładzie na najmłodszych czekała moc atrakcji. Niespodzianką była zresztą sama nazwa przejazdu – została ona bowiem zgłoszona w konkursie przez samych podróżnych. I tym sposobem do Krakowa mogliśmy podróżować pociągiem KRAKERS, a na autora zwycięskiej propozycji czekała zarezerwowana miejscówka na jego pokładzie. W ramach dodatkowych atrakcji przewidziane były również vouchery dla dzieci w Raciborzu do wykorzystania na podstawie ważnej legitymacji oraz możliwość zwiedzania Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

„Kolej na ferie” była też dla nas nie lada wyzwaniem od strony organizacyjnej. Z myślą o zwiększonych potokach podróżnych Koleje Śląskie pozyskały 5 dodatkowych pojazdów do parku taborowego. Średnio w ciągu każdego dnia przygotowane zostało około 40 wzmocnień dla poszczególnych kursów, tak aby zapewnić większy komfort podróżnym.