Koleje Niemieckie przedstawiają propozycje rokowań zbiorowych

Koleje Niemieckie przedstawiają propozycje rokowań zbiorowych

Koleje Niemieckie (DB) przedstawiły zarówno Związkowi Kolei i Transportu (EVG), jak i Związkowi Niemieckich Maszynistów Lokomotyw (GDL) propozycję długoterminowego łagodzenia sytuacji stron układu zbiorowego pracy. Firma zaprosiła oba związki w Grupie DB do podjęcia rozmów na temat uporządkowanej współpracy.

– Jesteśmy gotowi ponownie wyciągnąć rękę i pracować razem, aby znaleźć ustalenie, które umożliwi związkom zawodowym w Deutsche Bahn współistnienie w skoordynowany sposób. Potrzebujemy rokowań zbiorowych i znaku zdrowego rozsądku od wszystkich trzech stron rokowań zbiorowych – wyjaśnia dyrektor ds. zasobów ludzkich DB Martin Seiler.

DB proponuje zawarcie umowy, w której uzgodniony zostanie sposób programowego współistnienia. Celem jest wypracowanie polubownych rozwiązań pomiędzy stronami układu zbiorowego EVG, GDL i DB, co do sposobu uzgodnienia jednostki taryfowej lub mnogości taryf. Zgodnie z propozycją dyskusja powinna się odbyć w sierpniu i wrześniu z pomocą jednego lub kilku mediatorów wybranych przez wszystkie strony. Związki zostały poproszone o przedstawienie stanowiska do 26 lipca. Niezależnie od tego nadal trwają zbiorowe negocjacje z GDL.

Tłem dla propozycji porozumienia procesowego jest Ustawa o Zunifikowanych Rokowaniach Zbiorowych. Dokument został użyty przez Deutsche Bahn po raz pierwszy w styczniu  2021 roku. W swoim orzeczeniu z 2017 roku Federalny Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że partnerzy rokowań zbiorowych mogą uzgodnić regulację odbiegającą od prawa. Aby umożliwić współistnienie w jednej firmie dwóch układów zbiorowych, wszystkie zaangażowane strony muszą zawrzeć wspólne porozumienie. Jak dotąd oba związki porzuciły tę ścieżkę.

Rozwiązanie między GDL, EVG i DB poprzez uporządkowaną koegzystencję mogłoby uwzględnić interesy wszystkich stron układu zbiorowego w możliwie najszerszym zakresie, równoważąc kolizje układów zbiorowych wprowadzając zmienione przepisy.

– W interesie związków powinno również leżeć niekonfliktowanie się ze sobą, ale raczej osiągnięcie długoterminowej współpracy między dwoma związkami poprzez nowy sojusz – zaznacza Seiler