Koleje Mazowieckie odebrały 46. i 47. pojazd ER160

Koleje Mazowieckie odebrały 46. i 47. pojazd ER160

Już ponad dwie trzecie rekordowej umowy, zawartej przez Koleje Mazowieckie z firmą Stadler Polska w 2018 r., zostało zrealizowane. W ostatnich dniach lutego park taborowy KM powiększył się o dwa nowoczesne pojazdy typu FLIRT3. Tym samym, Spółka KM ma już 47 pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych serii  ER160.

Do końca ubiegłego roku odebraliśmy łącznie 45 ezt serii ER160. 27 lutego w Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru w Tłuszczu zostały podpisane końcowe protokoły techniczne pojazdów
o numerach 46 oraz 47 z piątej umowy wykonawczej, w ramach której będzie dostarczonych 16 kolejnych FLIRTÓW. Zostaną one skierowane do obsługi połączeń na linii Warszawa – Tłuszcz. Wartość tej umowy to ponad 530 mln zł brutto, a jej dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wynosi ponad 215 mln zł.

Zrealizowaliśmy już znaczną część podpisanego kontraktu, co jest niebagatelnym sukcesem Spółki. W naszym parku taborowym mamy już 47 nowoczesnych FLIRTÓW. Cieszymy się, że dzięki dobrej współpracy z firmą Stadler możemy stale rozwijać się jako przewoźnik pasażerski i zapewniać coraz lepsze oraz bezpieczniejsze warunki podróży na Mazowszu.
W ubiegłym roku ponownie stanęliśmy na podium, zajmując drugie miejsce w kraju pod względem liczby przewiezionych podróżnych. Tym samym odzyskaliśmy prawie 95% pasażerów z 2019 r., czyli ostatniego roku sprzed pandemii. Kolejne nowoczesne pojazdy to bardzo duża szansa na  dalszy wzrost liczby podróżnych, którzy cenią sobie czas dojazdu do pracy czy szkoły w komfortowych i proekologicznych warunkach – powiedział Czesław Sulima, Członek Zarządu, Dyrektor Eksploatacyjny.

Nowoczesne i komfortowe FLIRTY sukcesywnie zastępują pojazdy starszego typu, które są wycofywane. Ma to wpływ na polepszenie oferty przewozowej i zwiększanie atrakcyjności połączeń uruchamianych przez spółkę.

Wraz z przekazaniem dwóch nowych ezt FLIRT rozpoczynamy dostawy 16 pojazdów z piątej, ostatniej już umowy wykonawczej z Kolejami Mazowieckimi w ramach zawartej w 2018 roku umowy ramowej. Bardzo się cieszę, że nasze nowoczesne, energooszczędne i komfortowe pojazdy będą wozić pasażerów na kolejnej trasie Mazowsza – na odcinku Warszawa -Tłuszcz. Jestem przekonany, że przypadną do gustu podróżującym. Dziękuję Kolejom Mazowieckim za dobrą współpracę. Wspólnie tworzymy nowoczesną, bezpieczną i przyjazną dla pasażerów kolej – powiedział Tomasz Prejs, Prezes Zarządu Stadler Polska.

Przypomnijmy, że umowa ramowa dotyczy zakupu 61 pojazdów typu ER160 FLIRT3, a jej wartość to ponad 2 mld zł. Już w drugiej połowie tego roku będziemy posiadali wszystkie zamówione pojazdy.