Koleje Małopolski przedstawiły najważniejsze zmiany w rozkładzie jazdy od 13 czerwca 2021 r.

Koleje Małopolski przedstawiły najważniejsze zmiany w rozkładzie jazdy od 13 czerwca 2021 r.

Na terenie krakowskiego węzła kolejowego nadal prowadzone będą prace modernizacje realizowane przez zarządcę infrastruktury. Od 13 czerwca 2021 r. Koleje Małopolskie zwiększą częstotliwość pociągów na lotnisko oraz uruchomią wakacyjne połączenie.

Po długiej przerwie wraca większa częstotliwość połączeń w relacji Kraków Główny – Kraków Lotnisko. Mając na uwadze znoszenie obostrzeń związanych z pandemią oraz stopniowe zwiększanie ruchu lotniczego obsługiwanego przez Kraków Airport na obecnym etapie połączenia kursujące z częstotliwością co 30 minut zostaną przywrócone w godzinach 6:00 do 18:00. Zwiększenie częstotliwości w takim zakresie pozwoli zapewnić zarówno lepszą obsługę szczytu przewozowego w porcie lotniczym (10:00-14:00), jak również tradycyjnych porannych i popołudniowych szczytów przewozowych poprawiając dowóz z przystanków pośrednich do centrum Krakowa.

Wakacyjne połączenia Jasło – Krynica-Zdrój oraz Kraków – Zakopane

Jak co roku, w ramach czerwcowej korekty rozkładu jazdy uruchamiamy dodatkowe połączenia wakacyjne. W tym roku obok dobrze znanej „Luxtorpedy” z Krakowa do Zakopanego kursującej od 26 czerwca do końca sierpnia we wszystkie soboty i niedziele, uruchamiamy zupełnie nowe połączenia w relacji Nowy Sącz – Jasło oraz Jasło – Krynica-Zdrój.

Od 3 lipca we wszystkie weekendy na trasę wyruszą następujące pociągi:

Nowy Sącz (odj. 5:06) – Jasło (przyj. 6:48)
Jasło (odj. 7:17) – Krynica-Zdrój (przyj. 10:25)
Krynica-Zdrój (odj. 17:55) – Jasło (przyj. 20:52)
Jasło (odj. 21:09) – Nowy Sącz (przyj. 22:56)

Każdy z kursów będzie skomunikowany w obu kierunkach z porannym pociągiem „Wojak Szwejk” z Rzeszowa m.in. przez Zagórz, Komańczę i Łupków do słowackiej miejscowości Medzilaborce (w Jaśle o 7:05) oraz popołudniowym w relacji odwrotnej (z Jasła o 20:57).  Pozwoli to na zapewnienie większej liczby możliwych celów podróży niezależnie od kierunku przesiadki stanowiąc ciekawą ofertę dla mieszkańców Beskidu Sądeckiego czy Podkarpacia, którzy mogą wygodnie i sprawnie odwiedzić atrakcje turystyczne w sąsiednich regionach.

W miarę normowania się sytuacji pandemicznej planowane jest również ponowne uruchomienie transgranicznego połączenia Muszyna – Poprad Tatry według dotychczasowego rozkładu jazdy skomunikowanego z pociągiem „Jaworzyna” z Krakowa. Uzależnione jest to jednak od dalszych decyzji rządowych w zakresie możliwości swobodnego przemieszczania się przez granicę polsko-słowacką.

Kontynuacja przerwy w ruchu na odcinku:

Kraków Główny – Kraków Płaszów – Kraków Bieżanów – Podłęże

Przez cały okres obowiązywania korekty rozkładu jazdy w dni robocze kontynuowane będą prace budowlane wymuszające wprowadzenie przez zarządcę infrastruktury przerwy w ruchu pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem w godzinach 9:50-13:50.

Podobnie jak w poprzednich rozkładach jazdy, zmiany w kursowaniu dotyczyć będą pociągów SKA1 i SKA3. W przypadku połączeń SKA1 oznaczać to będzie zastąpienie kursów pociągów honorowaniem biletów w autobusach i tramwajach uruchamianych przez Miasto Kraków. Z kolei jeżeli mowa o połączeniach SKA3, to na odcinku Podłęże – Kraków Główny będą one w tych godzinach obsługiwane zastępczą komunikacją autobusową zapewniającą dojazd do wszystkich stacji i przystanków pośrednich na odcinku objętym wstrzymaniem ruchu pociągów.

Utrudnienia Na Trasie Ska2 Kraków – Miechów – Sędziszów

W okresie obowiązywania letniej korekty rozkładu jazdy na trasie Kraków – Miechów – Sędziszów przewidziana jest realizacja przez zarządcę infrastruktury szeregu prac utrzymaniowo-naprawczych, a także inwestycji zewnętrznych, które wpłyną na rozkład jazdy. Będą to m.in.:

  • przebudowa wiaduktu nad al. 29 listopada w Krakowie pomiędzy stacjami Kraków Główny a Kraków Batowice,
  • budowa wiaduktu północnej obwodnicy Krakowa pomiędzy stacjami Kraków Batowice a Zastów,
  • wymiana urządzeń sterowania ruchem kolejowym na odcinku Zastów – Niedźwiedź,
  • wymiana szyn na odcinku Kozłów – Sędziszów.

Głównym zauważalnym dla podróżnych negatywnym skutkiem prowadzonych prac będzie wydłużony czas jazdy spowodowany koniecznością dodatkowych postojów oraz kilka wersji rozkładu jazdy w różnych terminach kursowania. W większości przypadków będą to niewielkie kilkuminutowe zmiany. Prosimy jednak o uważne sprawdzenie rozkładu jazdy przed podróżą.

Ponadto w dniach 3-7 sierpnia ze względu na nocną przerwę w ruchu na odcinku Kraków Główny – Zastów pierwsze poranne oraz ostatnie wieczorne kursy na tym odcinku będą obsługiwane zastępczą komunikacją autobusową. Szczegóły w tabelach z rozkładem jazdy.

– Pomimo dokładania wszelkich starań dla prowadzenia ruchu pociągów zgodnie z rozkładem jazdy, prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizacja linii kolejowych może powodować opóźnienia pociągów m.in. ze względu na prowadzenie ruchu po jednym torze, a także możliwe usterki urządzeń sterowania ruchem lub rozjazdów, na które nie ma jako przewoźnik nie mamy wpływu – informują Koleje Małopolskie.