Koleje Dolnośląskie oraz Koleje Śląskie wstrzymują połączenia międzynarodowe

Koleje Dolnośląskie oraz Koleje Śląskie wstrzymują połączenia międzynarodowe

Skutkiem decyzji Rady Ministrów RP, wprowadzającej stan zagrożenie epidemicznego, połączenia międzynarodowe uruchamiane przez Koleje Dolnośląskie oraz Koleje Śląskie zostają wstrzymane do czasu ponownego otwarcia granicy państwa dla pasażerskiego transportu kolejowego.

Koleje Dolnośląskie

Po decyzji polskiego rządu o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, zadecydowano m. in o czasowym – od 15 marca br. i na następujące po nim 9 kolejnych dni – zamknięciu granic, w tym dla kolejowych połączeń międzynarodowych. Oznacza to, że Koleje Dolnośląskie zawieszają wszystkie swoje połączenia do Niemiec oraz do Czech, na podstawie decyzji tamtejszych władz.

Wstrzymanie połączeń transgranicznych do Niemiec

Od 15 marca Koleje Dolnośląskie nie będą realizowały połączenia granicznego Goerlitz – Zgorzelec. W rozkładzie pozostają natomiast odcinki krajowe; wszystkie skomunikowania Wałbrzycha (1 para pociągów w dobie), Jeleniej Góry (6 par) oraz Legnicy (1 para) z niemieckim Goerlitz zostają skrócone a ich nową stacją początkową/końcową będzie stacja Zgorzelec.

Analogiczna sytuacji będzie miała miejsce w przypadku realizowanego przez dwie pary pociągów KD w ciągu dnia, weekendowo-świątecznego połączenia Forst – Wrocław Główny. Linia ulegnie skróceniu o odcinek graniczny Forst – Zasieki i to ta druga miejscowość będzie obecnie stacją początkową i końcową dla połączenia z Wrocławiem.

Dodatkowo, po rozmowach z naszym niemieckim partnerem Deutsche Bahn, zapadła decyzja o wcześniejszym – a więc od jutra, 14 marca – wstrzymaniu „Kulturzug-Pociąg do Kultury”, czyli połączeń w relacji Berlin-Lichtenberg – Wrocław Główny.

Całkowicie zostaje również zawieszone na odcinku granicznym połączenie Drezno Hbf. – Zgorzelec, które Koleje Dolnośląskie realizowały wspólnie z niemieckim DLB.

Wstrzymanie połączeń transgranicznych do Czech

České Dráhy nie będą realizować połączenia na odcinku Harrachov – Szklarska Poręba Górna, będącego częścią linii Liberec – Szklarska Poręba Górna.

Po konsultacji z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Koleje Dolnośląskie uruchomią Kolejową Komunikację Zastępczą (KKZ) na odcinku krajowym, tj. Szklarska Poręba Górna – Szklarska Poręba Jakuszyce. Przystanek dla Szklarskiej Poręby Huta zostanie zorganizowany przy Drodze Krajowej nr 3, a kursy realizowane będą zgodnie z rozkładem jazdy.

Przewozem zastępczym KD będą obsługiwać ten odcinek od 14 marca do 22 marca (niedziela) włącznie. Na podstawie stale monitorowanego rozwoju sytuacji epidemiologicznej, podjęta zostanie decyzja o utrzymaniu bądź zniesieniu połączenia KKZ, o czym poinformujemy z wyprzedzeniem.

W przypadku GWTrain zawieszenie dotyczy obsługiwanego przez tego przewoźnika połączenia Trutnov – Sędzisław. Zgodnie z decyzjami przekazanymi KD, GWTR nie będzie realizowało pasażerskiego połączenia transgranicznego na odcinku Kralovec – Lubawka, utrzyma jednak relację Lubawka – Kamienna Góra – Sędzisław.

Zawieszeniu ulega także komunikacja na granicznym odcinku Lichkov – Międzylesie, który Koleje Dolnośląskie obsługiwały we współpracy z Leo Express, w ramach połączenia z Rawicza/Żmigrodu/Wrocławia przez Strzelin, Kłodzko, Międzylesie i dalej do Czech. Od 14 marca pociągi na tej linii będą realizowały swoje kursy jedynie do i z Międzylesia.

Zwroty biletów

Koleje Dolnośląskie wstrzymują możliwość zakupu w przedsprzedaży biletów na połączenia w ramach ofert „Promocja Drezdeńska”, „Bilet graniczny Polska-Niemcy” (Zasieki-Forst) i na połączenie „Kulturzug-Pociąg do Kultury” a także w ramach ofert „Taryfa Polska-Czechy” i „KD+Czechy”.

Osoby, które nabyły bilet na przejazd w dniu 15 marca lub w terminie późniejszym, mogą dokonać ich zwrotu, odzyskując pełną zapłaconą kwotę, bez potrącenia w postaci odstępnego.

Koleje Śląskie

Od 14.03 pociągi kursujące do Bohumina będą kończyć swój bieg w Chałupkach. Również pociągi Czeskich Drahów nie będą wjeżdżać na polska stronę Cieszyna. Zawieszone są także kursy pociągów słowackich do Zwardonia. Według wstępnych ustaleń sytuacja taka ma potrwać 30 dni, możliwe są jednak dalsze zmiany w tym zakresie.

Jednocześnie przewoźnik nadal apeluje o uzupełnianie tzw. Kart Podróżnych w postaci krótkich ankiet. Ankiety takie można odebrać w kasach Kolei Śląskich oraz u drużyn pokładowych, można ją pobrać również bezpośrednio z naszej strony internetowej. Uzupełnioną ankietę należy przekazać obsłudze pociągu.