Koleje Czeskie odebrały pierwszego z 10 nowych Vectronów od RSL

Koleje Czeskie odebrały pierwszego z 10 nowych Vectronów od RSL

Koleje Czeskie przejęły pierwszego z dziesięciu nowych lokomotyw Vectron wynajętych przez firmę leasingową RSL na podstawie umowy ramowej na dzierżawę do 50 lokomotyw.

– Wynajęte lokomotywy poszerzą naszą flotę nowoczesnych pojazdów interoperacyjnych. Będą uzupełniać inne lokomotywy elektryczne na różnych trasach krajowych i międzynarodowych oraz pomogą nam zniwelować większą liczbę lokomotyw wycofanych z eksploatacji dzięki przejściu na nowy standard konserwacji ECM i okres instalacji ETCS  powiedział Jiří Ješeta, członek zarządu i zastępca Dyrektora Generalnego dla przewozów pasażerskich.

Lokomotywy Vectron dzierżawione od RSL przeznaczone są do eksploatacji w Czechach, na Węgrzech, w Niemczech, Polsce, Austrii i na Słowacji na systemach trakcyjnych 3 kV DC, 25 kV 50 Hz AC i 15 kV 16,7 Hz AC. Są one wyposażone w krajowy i europejski system sterowania pociągiem ETCS i łączność radiową GSM-R. Mają moc trakcyjną 6400 kW, a ich prędkość maksymalna wynosi 200 km/h.

Vectrony będą przekazywane przez firmę leasingową stopniowo w ciągu roku, a dostawa ostatniej dziesiątej maszyny spodziewana jest w październiku 2022 roku.

Koleje Czeskie eksploatują obecnie 17 lokomotyw Vectron od firm leasingowych ELL i RSL. Jedna lokomotywa jest własnością przewoźnika. Maszyny obsługują głównie linię Berliner Praga – Berlin – Hamburg / Kilonia oraz Slovácký Express na odcinku Praga – Stare Miasto w pobliżu Uherské Hradiště.

Czeski przewoźnik wybiera obecnie dostawców lokomotyw elektrycznych, które chciały nabyć bezpośrednio do swojego taboru. Celem przetargów są umowy ramowe na dostawę do 90 lokomotyw dla prędkości 200 km/h oraz do 50 lokomotyw dla prędkości 230 km/h.