Koleją bezpiecznie na wakacje

Koleją bezpiecznie na wakacje

Krótki czas przejazdu z pominięciem korków, wygodne i bezpieczne warunki podróżowania sprawiły, że kolej od lat jest ulubionym wakacyjnym środkiem transportu. Aktualnie, w dobie pandemii COVID-19, podróż pociągiem nadal pozostaje doskonałą i bezpieczną alternatywą wobec przejazdu samochodem.

Przewoźnicy sukcesywnie wznawiają kursowanie kolejnych pociągów, w tym również funkcjonowanie połączeń międzynarodowych i usług gastronomicznych oraz sypialnych, które zostały zawieszone z powodu pandemii COVID-19. Dzięki temu koleją ponownie można dojechać do wielu miejscowości turystycznych. Część spółek kolejowych ma w swoich taryfach wiele atrakcyjnych ofert umożliwiających zakup biletów w niższych cenach, dzięki którym na upragniony urlop możemy pojechać nie tylko wygodnie, ale i tanio.

– W tym roku większość osób z pewnością wybierze urlop w kraju. Mam nadzieję, że wszystkie działania podjęte przez przewoźników przekonają pasażerów do ponownego wyboru kolei jako bezpiecznego środka transportu na upragniony wyjazd wakacyjny. Wysokie zasady bezpieczeństwa, nowoczesne rozwiązania umożliwiające planowanie podróży bez wychodzenia z domu  oraz komfortowe warunki podróży to najlepszy początek wakacyjnej przygody, dlatego jestem przekonany, że w te wakacje statystyki przewozowe będą równie wysokie jak w minionych latach – mówi dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Czystość i higiena

Przewoźnicy  dokładają wszelkich starań, aby pasażerowie podczas podróży mogli czuć się bezpiecznie. W związku z tym została zwiększona częstotliwość mycia oraz dezynfekcji taboru. Cyklicznie dezynfekowane są kluczowe miejsca i elementy wyposażenia wagonów, z którymi mamy bezpośredni kontakt, m.in. klamki, poręcze, przyciski otwierania drzwi czy toalety. Na pokładach wielu pociągów czy na dworcach kolejowych znajdziemy również ogólnodostępne środki do dezynfekcji rąk.

Ponadto pracownicy drużyn konduktorskich zostali wyposażeni w maseczki i rękawiczki ochronne, żele do dezynfekcji rąk oraz środki do odkażania terminali mobilnych.

Zachowanie zasad bezpieczeństwa

Na stacjach kolejowych i w pociągach możemy usłyszeć i przeczytać komunikaty przypominające o obowiązujących rygorach sanitarnych. Na drzwiach pociągów znajdziemy plakaty informujące o limicie przewożonych osób.

Pamiętajmy, że w transporcie publicznym pasażerowie nadal zobowiązani są do zakrywania nosa i ust maseczką, przyłbicą, kawałkiem materiału lub w inny sposób podczas całej podróży[1]. Ponadto przewoźnicy muszą stosować limity dotyczące liczby przewożonych osób[2]. Zgodnie z aktualnymi przepisami obowiązującymi od 1 czerwca 2020 r., przewoźnicy mają do wyboru zastosowanie jednego z dwóch limitów. Mogą przewozić w tym samym czasie maksymalnie tylu pasażerów, ile wynosi:

  • 100% liczby miejsc siedzących albo
  • 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej środka transportu.

W pociągach dalekobieżnych PKP Intercity wprowadzona została blokada sprzedaży biletów, gdy wszystkie miejsca do siedzenia zostały wyprzedane. Z tego względu z zakupem biletu nie należy zwlekać do ostatniej chwili przed wyjazdem.

Troska o innych i wygoda planowania podróży

Swoją podróż możemy zaplanować bez wychodzenia z domu, korzystając z internetowych wyszukiwarek rozkładów jazdy lub kontaktując się z przewoźnikiem za pośrednictwem infolinii. Warto także kupić bilet przez internet lub aplikację mobilną, unikając w ten sposób niepotrzebnych wizyt na dworcu. Kupowanie biletów z wyprzedzeniem pozwala przewoźnikom na efektywne dostosowywanie zestawień pociągów do zapotrzebowania.