Kiedy dworzec w Suwałkach doczeka się modernizacji?

Kiedy dworzec w Suwałkach doczeka się modernizacji?

Modernizacja dworca PKP w Suwałkach została zakwalifikowana przez PKP S.A. do realizacji w ramach „Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023”. Choć remont zapowiadany był już jakiś czas temu, to do dziś nie ogłoszono nawet przetargu na realizację prac.

Projekt modernizacji pochodzącego z 1870 r. dworca w Suwałkach znalazł się wśród prawie 200 obiektów dworcowych w całej Polsce przewidzianych do remontu i modernizacji w ramach PID 2016-2023.

Mimo upływu czasu i zaplanowanego okresu realizacji Programu, prace modernizacyjne nie tylko nie zostały dotąd rozpoczęte, ale nawet nie został jeszcze wyłoniony w drodze postępowania przetargowego ich wykonawca.

Przedłużającym się projektem modernizacji obiektu zainteresował się poseł Jarosław Zieliński, który skierował do ministra interpelację w tej sprawie. Poseł w swojej interpelacji przekazał, że dworzec w Suwałkach, a także perony kolejowe, znajdują się w stanie urągającym elementarnym wymogom cywilizacyjnym.

Od wielu lat nie funkcjonują kasy biletowe, nie ma toalet i ogrzewanej poczekalni, a zdewastowana nawierzchnia peronów jest gorsza niż w okresie PRL i stwarza zagrożenie dla bezpiecznego przemieszczania się podróżnych, nie mówiąc już o ich zadaszeniu czy przystosowaniu infrastruktury dworcowej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystko to ma miejsce w czasie, gdy obiekty dworcowe i perony nawet wielu najmniejszych stacji kolejowych zostały wyremontowane i zmodernizowane – napisał poseł Zieliński.

Agnieszka Jurewicz z biura prasowego PKP S.A. poinformowała „Kolejowy Portal”, że spółka uzyskała już pozwolenie na budowę dla przebudowy dworca oraz odebrała dokumentację projektową.

Aktualnie trwa proces zmierzający do ogłoszenia postępowania przetargowego na wykonawcę robót budowlanych. O szczegółach dotyczących harmonogramu będziemy informować po wyborze wykonawcy – dodała Jurewicz.

W ramach projektu zaplanowano ocieplenie budynku od wewnątrz, naprawę i czyszczenie elewacji oraz wymianę więźby dachowej. Na parterze przewidziano hol, poczekalnię, kasy, toalety, pomieszczenia służbowe dla kolejarzy oraz pomieszczenia komercyjne. Zmiany będą widoczne również w najbliższym otoczeniu dworca, gdzie powstanie parking na 16 miejsc postojowych.