Już 12 lokomotyw SU4220 w parku taborowym PKP Intercity

Już 12 lokomotyw SU4220 w parku taborowym PKP Intercity

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie projektu modernizacji 13 lokomotyw spalinowych SM42 do serii SU4220. Na początku listopada przewoźnik odebrał przedostatnia lokomotywę.

Lokomotywy SU4220 powstały w wyniku modernizacji klasycznych lokomotyw spalinowych serii SM42. Pojazdy zyskały dwa nowoczesne silniki spalinowe, spełniające normę emisji spalin na poziomie Stage V. Nowym rozwiązaniem, w które zostały wyposażone lokomotywy jest mikroprocesorowe sterowanie poprawiające właściwości trakcyjne pojazdów, a także pozwalające zmniejszyć zużycie paliwa. Modernizacja zwiększyła bezpieczeństwo pracy lokomotywy, a także niezawodność.

Wartość kontraktu napraw P5 z modernizacją wynosi 90,3 mln zł brutto.

Przypomnijmy, że dwie pierwsze  zmodernizowane spalinowe lokomotywy trafiły do przewoźnika 19 stycznia 2022 r. Jedna z nich zadebiutowała z pociągiem PKP Intercity pod koniec stycznia , kiedy to wyruszyła z Wrocławia Głównego do stacji Kudowa-Zdroj,  prowadząc pociągu IC Śnieżka.

Zmodernizowanych lokomotyw nie ominęły problemy „wieku dziecięcego”. W połowie czerwca w lokomotywie SU4220-004 doszło do pożaru.