Jutro premiera automatów z przekąskami w wagonach COMBO

Jutro premiera automatów z przekąskami w wagonach COMBO

Jak dowiedział się „Kolejowy Portal”, w piątek w pociągu IC „Strzelecki” relacji Warszawa Wsch. – Gorzów Wlkp. pasażerowie będą mogli kupić przekąski w automatach vendingowym, które zostały zainstalowane w wagonie COMBO. O jakość produktów zadba WARS, który będzie obsługiwał nowe urządzenia.

Przypomnijmy, że temat automatów vendingowych pojawił się w połowie czerwca 2019 r., kiedy to PKP Intercity ogłosiło dialog techniczny na dostawę takich maszyn. W kwietniu 2021 r. przewoźnik wystosował zapytanie o oferty na leasing 148 urządzeń. Wiedza przekazana przez uczestników pozwoliła zweryfikować oczekiwania spółki i ogłosić przetarg. Niestety w postępowaniu nie zgłosiła się żadna firma. Choć na sfinansowanie zamówienia przewoźnik zamierzał przeznaczyć 16 482 135,26 zł brutto, a z prawem opcji 20 695 185,38 zł brutto przetarg został unieważniony.

W listopadzie 2021r. spółka ponownie ogłosiła zapytanie dotyczące takich maszyn. Decyzja ta zbiegła się z odbiorem ostatniego z 60 zamówionych wagonów COMBO. W maju 2022 r. przewoźnik ogłosił kolejne postępowanie na dostawa automatów vendingowych. W przetargu złożono jedną ofertę ale okazała się ona za wysoka i przetarg unieważniono. W czerwcu 2023 r. PKP Intercity ogłosiło kolejny przetarg, którym tym razem został rozstrzygnięty.

Na początku grudniu 2023 r. przewoźnik podpisał umowę na dostawę 30 automatów vendingowych. Postępowanie zawierał prawo opcji pozwalające na zakup kolejnych 118 urządzeń.

W połowie marca PKP Intercity poinformowała media, że urządzenia pojawią się w ośmiu pociągach kursujących na trasach w całym kraju w ramach rocznego pilotażu. Uruchomienie maszyn planowane było na przełom kwietnia i maja.

W pierwszej kolejności maszyny vendingowe montowane są w wielofunkcyjnych wagonach typu COMBO, których PKP Intercity posiada 60. Liczba ta wzrośnie do 155, po wykonaniu zleceń modernizacji wagonów.