Jeszcze 2 tygodnie można zgłaszać kandydatury do miana „Dworca Roku 2022”

Jeszcze 2 tygodnie można zgłaszać kandydatury do miana „Dworca Roku 2022”

Tylko do 20 lipca 2022 r. organizatorzy konkursu „Dworca Roku 2022” oczekują na zgłoszenia wyróżniających się obiektów na najładniejszego i najlepszego dworca kolejowego w Polsce.

 Możliwość zgłaszania kandydatur do nagrodzenia jest dostępna dla wszystkich – czyli przede wszystkim dla podróżnych. Dworce są zgłaszane także przez władze samorządowe, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia  turystyczne oraz pracowników i sympatyków kolei. Zgłaszać dworce można przez prosty formularz na stronie dworzec-roku.pl. Tam również głosujący znajdą więcej informacji o konkursie.

Zgłoszenie powinno zawierać krótki opis dworca z uzasadnieniem, dlaczego powinien zostać on uhonorowany. Warto także dołączyć zdjęcia obiektu. W tym roku szczególna uwaga będzie skierowana na zagospodarowanie pomieszczeń dworcowych w celu ukierunkowania na potrzeby lokalnych środowisk oraz zaoferowania podróżnym dodatkowych możliwości spędzenia czasu. 

Na podstawie tych zgłoszeń organizatorzy wytypują nie mniej niż 20 obiektów, które podlegać będą procesowi audytu. Po zapoznaniu się z jego wynikami, profesjonalne jury wyłoni obiekt, który otrzyma tytuł „Dworca Roku 2022”, a dodatkowo z najlepszej dziesiątki dworców internauci wybiorą ten, który otrzyma Nagrodę Publiczności. Finałowy etap konkursu przewidziany jest na październik.

Honorowym patronatem wydarzenie objęli: Urząd Transportu Kolejowego, Instytut Kolejnictwa, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Jego organizację zaś wspierają Partnerzy: Budimex S.A.– największa polska grupa budowlana, mająca w portfolio wiele inwestycji kolejowych i dworcowych, PROBET – Dasag sp. z o.o. – producent wyrobów z betonu szlachetnego, spotykanych w najbardziej wysmakowanych architektonicznie realizacjach oraz Lagardere Travel Retail – polski oddział światowego lidera w komercjalizacji przestrzeni dworcowych.

Warto przypomnieć, że dotychczasowymi zwycięzcami były dworce w Wągrowcu, Rudzie Śląskiej Chebziu, Goczałkowicach Zdroju i Oświęcimiu.