Jest umowa na projekt budowy nowej linii kolejowej do Kozienic

Jest umowa na projekt budowy nowej linii kolejowej do Kozienic

Dojedziemy koleją z Kozienic do Warszawy. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru dla projektu „Kolej w Kozienicach – likwidacja regionalnego wykluczenia komunikacyjnego”. Inwestycja o wartości 321 mln zł możliwa jest dzięki Rządowemu Programowi Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus.

Mieszkańcy województwa mazowieckiego zyskają lepszy dostęp do kolei. Z Kozienic będzie można dojechać koleją do Warszawy, a w przyszłości także w kierunku Dęblina i Radomia.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z wykonawcą na kwotę ponad 9,5 mln zł na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla budowy ok. 23 km nowej linii kolejowej Świerże Górne – Dobieszyn łączącej linię kolejową Janików – Świerże Górne (nr 77) z linią kolejową Warszawa Zachodnia – Radom Główny – Kraków Główny (nr 8).

Zgodnie z przedłożonym przez Gminę Kozienice wstępnym studium planistyczno-prognostycznym wybudowana zostanie stacja Kozienice, która ma znajdować się przy Alei 11 Listopada.

Stworzenie połączenia kolejowego nie tylko pozytywnie wpłynie na rozwój Kozienic, ale również rozwój gospodarczy całego regionu Mazowsza. Linia do Kozienic to jeden z czterech projektów realizowanych w ramach rządowego programu Kolej + w woj. mazowieckim. W realizacji są także przetargi na opracowanie dokumentacji projektowej linii Sokołów Podlaski – Siedlce oraz Ostrów Mazowiecka – Małkinia – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Dzięki programowi Kolej + zwiększy się dostępność transportu kolejowego, a tym samym poprawią się warunki życia mieszkańców Kozienic. Dzisiejsza umowa to pierwszy kontrakt, który podpisujemy z wykonawcą prac projektowych. Kolejnych 25 projektów jest na etapie procedury przetargowej. Realizacja projektów z rządowego programu Kolej + to jedna z wielu działań, które likwidują wykluczenie komunikacyjne – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Nowa linia zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu w połączeniach przewoźnicy mogą wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy i tym samym przygotować lepszą ofertę dla podróżnych.

Powstaną nowe stacje i przystanki: Kozienice, Świerże Górne, Głowaczów. Wszystkie obiekty będą przystosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Będą wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu.

Wartość projektu (dokumentacji i robót) szacowana jest na 321 mln zł.