Inżynier Ernest Malinowski upamiętniony na dworcu Warszawa Centralna

Inżynier Ernest Malinowski upamiętniony na dworcu Warszawa Centralna

Dziś, 2 marca  2020 r. na stołecznym Dworcu Centralnym im. Stanisława Moniuszki odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej wybitnemu polskimi inżynierowi Ernestowi Malinowskiemu, budowniczemu jednej z najwyżej położonych linii kolejowych na świecie.

Od dziś pasażerowie korzystający z dworca Warszawa Centralna oraz mieszkańcy miasta i turyści odwiedzający stolicę mogą oglądać tablicę poświęconą postaci Ernesta Malinowskiego – inżyniera, budowniczego infrastruktury kolejowej, drogowej i wodnej w Europie, Afryce i Ameryce Południowej. Inicjatorem upamiętnienia wybitnego Polaka na stołecznym Dworcu Centralnym było Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP, które zleciło wykonanie projektu oraz przeprowadziło uzgodnienia z konserwatorem zabytków dotyczące montażu tablicy. Jej wykonanie uzyskało wsparcie kolejowych spółek: Polskich Kolei Państwowych, PKP Intercity oraz Zakładów Automatyki KOMBUD.

Jednym z celów istniejącego od 70 lat Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP jest upowszechnianie wiedzy i upamiętnianie wybitnych twórców techniki transportowej. Największym osiągnięciem SITK RP w tej dziedzinie jest wybudowanie ze składek członków i darczyńców pomnika inż. Ernesta Malinowskiego. Pomnik powstał z okazji setnej rocznicy śmierci wielkiego inżyniera, która przypadła w 1999 r. Monument jest usytuowany na przełęczy Ticlio w Peru, w najwyższym miejscu wybudowanej przez inż. Malinowskiego Kolei Transandyjskiej, na wysokości 4818 m n.p.m. Do 2006 r., czyli do czasu otwarcia trasy do Tybetu, Centralna Kolej Transandyjska była do najwyżej położoną linią kolejową na świecie.

Współpraca przy umiejscowieniu tablicy to kolejna wspólne działanie SITK RP i Grupy PKP. W 2018 r., w ramach obchodów roku Ernesta Malinowskiego, odbył się uroczysty przejazd pociągu PKP Intercity o nazwie „Malinowski”, który do dziś znajduje się w rozkładzie jazdy narodowego przewoźnika. Warto wspomnieć, że postać Ernesta Malinowskiego upamiętniana była wielokrotnie. Już w 1979 r. na dworcu kolejowym w Limie, stolicy Peru, odsłonięto tablicę pamiątkową z podobizną tego wybitnego inżyniera. 20 lat później, w setną rocznicę śmierci Ernesta Malinowskiego, Narodowy Bank Polski wydał pamiątkową monetę, a Poczta Polska wprowadziła do obiegu okolicznościowy znaczek. W 1999 r. imieniem Ernesta Malinowskiego nazwany został most kolejowy na Wiśle w Toruniu.

W dzisiejszej uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział m.in. ambasador Peru w Polsce, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Urzędu Transportu Kolejowego, prezesi SITK RP, PKP S.A., PKP Intercity, Fundacji Grupy PKP oraz spółek kolejowych. W wydarzeniu uczestniczyła także znana podróżniczka oraz dziennikarka Elżbieta Dzikowska, a uroczystość uświetnił występ orkiestry kolejowej, która odegrała hymny państwowe Peru i Polski.