Inspekcja Kolejowa prowadzi dochodzenie w sprawie zderzenia pociągów w Pardubicach

Inspekcja Kolejowa prowadzi dochodzenie w sprawie zderzenia pociągów w Pardubicach

Ośmiu inspektorów bada okoliczności i przyczyny czołowego zderzenia pociągów w Pardubicach. To, czy była to usterka techniczna, błąd ludzki, czy kombinacja obu, jest przedmiotem szczegółowego dochodzenia. Od rana ruch pociągów jest ograniczony, trwają prace porządkowe.

Wczoraj, w środę 5 czerwca, o godzinie 22:49 ekspresowy pociąg pasażerski zderzył się z nadjeżdżającym pociągiem towarowym na stacji Pardubice Główne. W wyniku tragicznego zdarzenia zginęły cztery osoby, a ponad dwadzieścia odniosło średnie i lekkie obrażenia.

Dzisiaj o godz. 7:30 na kluczowym węźle kolejowym została przywrócona praca na jednym torze ze zmniejszoną prędkością 10 km/h. Niestety, nadal trzeba liczyć się z tym, że pociągi w głównym korytarzu kolejowym będą opóźnione. Proszę wszystkich pasażerów o wyrozumiałość i cierpliwość – powiedział Martin Kupka, minister transportu Republiki Czeskiej

Wszystkie jednostki Zintegrowanego Systemu Ratownictwa interweniowały na miejscu z pełnym zaangażowaniem zawodowym. Po ewakuacji pasażerów do budynku dworca, Policja Republiki Czeskiej i Inspekcja Kolejowa rozpoczęły dochodzenie w sprawie przyczyn wypadku.

Ośmiu inspektorów Inspekcji Kolejowej bada przyczyny i okoliczności wypadku na miejscu wypadku i wszczęło własne dochodzenie w sprawie zdarzenia. Całkowite zniszczenia oszacowano na ponad 110 milionów koron, pociąg towarowy 50 milionów, ekspres 60 milionów, linia 300 tysięcy koron. Inspekcja Kolejowa zajmuje się również okolicznościami wypadku i czynnikami, które się do niego przyczyniły, więc jego dochodzenie potrwa kilka miesięcy. Następnie raport końcowy zostanie opublikowany na stronie internetowej Inspekcji – dodał Jan Kučera, Generalny Inspektor Inspekcji Kolejowej.

Zgodnie z ustaleniami kontroli, sygnał został przekazany w pozycji zakazującej przejazdu w przypadku ekspresowego pociągu pasażerskiego. To, czy była to usterka techniczna, błąd ludzki, czy kombinacja obu tych czynników, jest przedmiotem szczegółowego dochodzenia i nie jest możliwe przewidzenie konkretnych wniosków.

Zarząd Kolei kontynuuje usuwanie skutków wypadku i przygotowuje się do usunięcia uszkodzonych wagonów. Prace porządkowe będą prowadzone w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu wpłynąć na pracę na linii.

Przepustowość stacji Pardubice hl.n. i prędkość podczas jazdy na stacji jest ograniczona. Pociągi komunikacji regionalnej nadal są zastępowane autobusami na odcinku Dworzec Główny Pardubice – Kostěnice, dopóki nie zostanie przywrócona pełna eksploatacja na obu torach linii.