Ilu pracowników odeszło z PKP Cargo w I połowie 2024 r.?

Ilu pracowników odeszło z PKP Cargo w I połowie 2024 r.?

Podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw transportu kolejowego Marcin Wojewódka, p.o. prezesa PKP Cargo, poinformował, ilu pracowników przewoźnika odeszło ze spółki.

Od stycznia do czerwca 2024 roku odeszło z PKP Cargo 760 osób, z czego 490 przeszło na emeryturę lub z powodów zdrowotnych – powiedział podczas posiedzenia Marcin Wojewódka, p.o. prezesa PKP Cargo.

Dodał, że w tej chwili spółka jest w trakcie rozwiązywania umów o pracę z 578 osobami, z czego 502 osoby przechodzą na emeryturę.

Nie ma żadnej ucieczki z PKP Cargo – podkreśla Wojewódka.

PKP Cargo bez 100 maszynistów

Przedstawiciel spółki przedstawił dane dotyczące samych maszynistów.

Mamy w tej chwili 99 maszynistów, którzy od nas odchodzą, z czego 60 odchodzi na emeryturę, co jest normalnym procesem. W związku z obecną sytuacją w spółce nie odnotowujemy żadnego zwiększonego zainteresowania odchodzeniem ze spółki – podkreślił p.o. prezesa zarządu PKP Cargo.

 Przypomnijmy, że zarząd PKP Cargo złożył 27 czerwca wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.  Podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami, p.o. prezesa spółki, dr Marcin Wojewódka tłumaczył decyzję o wszczęciu postępowania sanacyjnego. Podkreślił, że złożony wniosek ma na celu ratowanie spółki, aby zapewnić jej dalsze funkcjonowanie. Już we wtorek, 2 lipca  sąd wybrał tymczasowego nadzorcę sądowego. Następnego dnia Zarząd PKP Cargo podjął decyzję o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych przez Zakłady i Centralę spółki. Plan zakłada zwolnienie 4142 pracowników.