H. Cegielski, Newag, Pesa i Stadler chcą dostarczyć Polregio nowy tabor

H. Cegielski, Newag, Pesa i Stadler chcą dostarczyć Polregio nowy tabor

Czterech producentów złożyło oferty w przetargu Polregio na dostawy do 200 ezt-ów.  Przewoźnik na zakup pojazdów planuje przeznaczy ponad 6 mld zł.

Oferty złożyli:

  • H. Cegielski – Fabryka pojazdów szynowych Sp. z o.o. – 7 158 630 996,00 zł brutto
  • Newag S.A. – 10 757 334 000,00 zł brutto
  • Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. – 9 940 650 285,00 zł brutto
  • Stadler Polska Sp. z o.o. – 10 897 405 514,40 zł brutto

W najbliższym czasie nastąpi podpisanie umów ramowych z wykonawcami. Ich podpisanie to potężny kamień milowy w procesie pozyskania nowych pociągów dla Polregio – będą one obowiązywać 36 miesięcy od dnia podpisania.

– W tym okresie spółka przeprowadzi postępowania wykonawcze, w ramach których producenci będą składać oferty na określoną liczbę pojazdów, a następnie brać udział w aukcji elektronicznej, która pozwoli wyłonić wykonawcę konkretnego zamówienia oraz ustalić ostateczną cenę zakupu. Planowany przez spółkę harmonogram przeprowadzenia przetargu zakłada, że umowy wykonawcze zostaną zawarte do czerwca przyszłego roku – informuje przewoźnik.

Zakup taboru zostanie sfinansowany z wykorzystaniem środków unijnych pochodzących m.in. z Krajowego Programu Odbudowy, Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) oraz programów regionalnych, a także finansowania dłużnego.

Przetarg na nowe EZT-y to istotna część największego w historii spółki wieloletniego programu inwestycyjnego. Jego realizacja pozwoli Polregio na znaczne podniesienie komfortu podróży i dalszy rozwój siatki połączeń, a w efekcie zwiększy liczbę pasażerów i przychody spółki.

Polregio planuje, że dostawa wszystkich zamówionych pojazdów ma zakończyć się w 2026 roku.