Grupa PKP i Ukrzaliznycia podpisały porozumienie o współpracy

Grupa PKP i Ukrzaliznycia podpisały porozumienie o współpracy

Dziś podczas spotkania zarządów Grupy PKP i JSC Ukrzaliznycia podpisano porozumienie o współpracy przy organizacji międzynarodowych przewozów kolejowych. Jest to pierwsze porozumienie na tym poziomie między kolejami obu krajów od 1994 roku.

Robimy kolejny ważny krok w kierunku wzmacniania partnerstwa i rozwoju przewozów kolejowych między Ukrainą a Polską. Razem będziemy kontynuować rozwijanie infrastruktury przygranicznej i zwiększanie przewozów pasażerskich i towarowych między naszymi krajami, co w rezultacie przyniesie pozytywne efekty dla naszych kolei i gospodarek narodowych Ukrainy i Polski – podkreślił szef Ukrzaliznycia.

Zgodnie z zawartą umową PKP S.A. opracuje środki do zawarcia odrębnych umów z Kolejami Ukraińskimi w zakresie zarządzania infrastrukturą kolejową, przewozów towarowych i pasażerskich. Ponadto, w celu opracowania projektów odrębnych umów strony utworzą wspólne grupy robocze.

Jednym z zasadniczych punktów umowy jest zapewnienie bezpiecznych i niezakłóconych przewozów pasażerów i towarów przez strony.

Ponadto strony uzgodniły, że przeładunek towarów na wagony o innej szerokości toru lub przegrupowanie wagonów na wózki o innej szerokości toru jest dokonywany nie tylko przez przewoźnika przyjmującego na stacji granicznej znajdującej się na terytorium jego państwa, ale także, pod warunkiem uzgodnienia, takie operacje mogą być wykonywane przez przewoźnika dostarczającego towary na stacji granicznej znajdującej się na jego terytorium.

Obsługa pociągów między stacjami granicznymi dla połączeń towarowych w obu kierunkach będzie realizowana przez lokomotywy i maszynistów Ukrzaliznycia oraz PKP S.A. z zachowaniem równości 50/50.