Gomunice: pociąg PKP Intercity skierowany na zajęty tor

Gomunice: pociąg PKP Intercity skierowany na zajęty tor

W czwartek, 13 czerwca, doszło do niebezpiecznego incydentu na stacji Gomunice. Pociąg PKP Intercity został skierowany na tor, na którym stał pociąg towarowy.

Do zdarzenia doszło około godz. 16:05 kiedy to pociąg IC 4524/5 „Kormoran” relacji  Bielsko-Biała Główna – Olsztyn Główny wjechał na tor, na którym stał pociąg towarowy Lotos Kolej.

Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe poinformował, że skład IC zatrzymał się przed towarowym w bezpiecznej odległości.

Nie było przerwy w ruchu. Rozkładowa jazda pociągów została przywrócona o godzinie 19:30 – dodał.

Jak się nieoficjalnie dowiedział „Kolejowy Portal”  wjazd pociągu PKP Intercity odbywał się na sygnał zastępczy. Rozkładowo pociąg ten powinien jechać torem głównym nr 2 , ale ustawienie rozjazdu skierowało go na tor główny dodatkowy nr 4. Pociąg pasażerski zatrzymał się w odległości około 70 metrów od pociągu towarowego.

Dlaczego ”SZ”? Według naszych informacji na stacji Gomunice doszło do awarii rozjazdu nr 26, który znajduje się tuż przy nastawni. PKP Polskie Linie Kolejowe potwierdziły, że ruch przez stację prowadzony przez, pracowników z nastawni  „Gm”.

Czy dyżurny nie sprawdził położenia iglicy na gruncie. Tego nie wiemy. Okoliczności tego incydentu wyjaśni powołana komisja.