Funkcjonariusze SOK zatrzymali grafficiarzy

Funkcjonariusze SOK zatrzymali grafficiarzy

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zatrzymali trzech sprawców namalowania „graffiti” – dwóch w okolicy stacji Bielsko-Biała Główna oraz jednego na stacji Kraków Prokocim Towarowy.

Do pierwszego ujęcia doszło tuż po północy w okolicach tunelu kolejowego niedaleko stacji Bielsko-Biała Główna. Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej SOK w Katowicach zobaczyli dwóch mężczyzn, którzy malowali graffiti na ścianie budynku rozdzielni elektrycznej. Sprawcy dewastacji zostali ujęci przez funkcjonariuszy SOK. W czasie dalszych czynności okazało się, że grafficiarze posiadają pojemniki z farbą w sprayu, a do czasu ujęcia zdążyli zamalować około 3 m² elewacji budynku. Mężczyźni zostali przekazani funkcjonariuszom Policji z III Komisariatu Policji w Bielsku-Białej.

Do kolejnej tego dnia interwencji wobec grafficiarzy doszło w godzinach wieczornych w okolicach stacji Kraków Prokocim Towarowy. Funkcjonariusze Grupy operacyjno-interwencyjnej z Komendy Regionalnej SOK w Krakowie podczas patrolu dostrzegli mężczyznę, malującego graffiti na wagonie towarowym, znajdującym się na jednym z torów. Na widok mundurowych mężczyzna rzucił się do ucieczki, lecz po krótkim pościgu został ujęty przez funkcjonariuszy SOK. Tym razem grafficiarz zamalował 8 m² pojazdu kolejowego. Na miejsce wezwani zostali policjanci z II Komisariatu Policji w Krakowie, gdzie prowadzone będą dalsze czynność w sprawie.

Przeciwdziałanie dewastacjom na obszarze kolejowym stanowi jedno z kluczowych zadań realizowanych przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Dzięki organizowanym patrolom w miejscach szczególnie narażonych na działanie grafficiarzy funkcjonariusze SOK nie tylko zapobiegają powstawaniu szpecących grafik, ale także przeciwdziałają zagrożeniom dla bezpieczeństwa pasażerów (np. ze względu na ograniczenie widoczności dla maszynisty pociągu), jak również samych sprawców tych czynów, którzy przebywając w niedozwolonych miejscach na obszarze kolejowym narażają swoje zdrowie i życie.