Funkcjonariusze SOK przerwali niebezpieczną zabawę nieletnich

Funkcjonariusze SOK przerwali niebezpieczną zabawę nieletnich

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Posterunku SOK w Zawierciu podjęli działania w związku z niebezpiecznym zdarzeniem z udziałem nieletnich. Dwaj chłopcy na szlaku Zawiercie – Góra Włodawska układali na torach przeszkody z kamieni. W trakcie dalszych czynności, okazało się że ci sami młodociani sprawcy  wcześniej obrzucili kamieniami pociąg relacji Gliwice – Częstochowa, uszkadzając szybę boczną wagonu.

W sobotę 26 czerwca br. do dyżurnego zmiany Posterunku SOK w Zawierciu trafiła informacja, że na szlaku Zawiercie – Góra Włodowska osoby postronne układają przeszkody na torach. Na miejsce niezwłocznie wysłano patrol funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

Po przybyciu na miejsce mundurowi zauważyli dwóch chłopców, oraz ułożone na główkach szyn kamieni. Dwaj nieletni w wieku 11 i 12 lat siedzieli na szynach oczekując na nadjeżdżający pociąg. Podczas interwencji podjętej przez funkcjonariuszy SOK , nastolatkowie przyznali się do ułożenia przeszkód na torach. W trakcie dalszych czynności ustalono, że ci sami nieletni sprawcy   kilkanaście minut wcześniej obrzucili kamieniami pociąg relacji Gliwice – Częstochowa na szlaku Zawiercie – Myszków. W wyniku tego zdarzenia uszkodzona została szyba boczna w jednostce elektrycznej ze składu pociągu.  

Funkcjonariusze SOK usunęli ułożone przez sprawców kamienie, a małoletnich sprawców przekazali przybyłym na miejsce funkcjonariuszom Policji z Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.

W czasie wakacji szkolnych niezmiernie istotnym jest by rodzice i opiekunowie kontrolowali działania swoich dzieci. Nieletni pozostawieni bez opieki mogą poszukiwać „rozrywki” np. na obszarze kolejowym. Nieodpowiedzialne zabawy na obszarze kolejowym, poza miejscami ogólnie dostępnymi   mogą skończyć się dla młodocianych kalectwem lub utratą życia. Z kolei czyny, których się dopuszczają narażają ich i ich opiekunów na konsekwencje prawne, ale co najważniejsze mogą powodować zagrożenie  bezpieczeństwa w ruchu pociągów oraz narażenie życia i zdrowia podróżnych.