Fundacja Grupy PKP wsparła medyków Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM

Fundacja Grupy PKP wsparła medyków Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM

Fundacja Grupy PKP odpowiedziała na apel dziennikarki i prezenterki telewizyjnej, a także prezes zarządu fundacji Kulturalna Polska – Anny Popek o wsparcie dla personelu medycznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. Do placówki trafiły materiały biurowe, koszulki, polary oraz ponad 1000 litrów wody źródlanej.

– Pomagamy szpitalom stawać do walki ze skutkami pandemii od początku jej trwania, dlatego bez chwili namysłu zdecydowaliśmy się odpowiedzieć na apel pani redaktor Anny Popek. Mamy nadzieję, że przekazane dary choć w pewnym stopniu wspomogą szpitalny personel w tym szczególnym czasie. Dziękuję spółkom z Grupy PKP, które odpowiedziały z kolei na nasz apel i włączyły się w działania pomocowe dla szpitali – mówi Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Banacha w Warszawie przekazano kilkanaście paczek zawierających takie materiały biurowe jak: długopisy, notatniki, smycze, skoroszyty, ale też tablice korkowe, koszulki, polary czy kubki. Dzięki uprzejmości Żywiec Zdrój do personelu medycznego trafiła także woda źródlana. W akcję pomocową włączyły się spółki z Grupy PKP, m.in. PKP Cargo S.A., PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o., CS Natura Tour sp. z o.o. oraz PKP S.A.

– Kilka dni temu w związku z obecnością bliskiej mi osoby na OIOM-ie w jednym ze szpitali rozmawiałam z pielęgniarką w nim pracującą. Zbiórka była spontaniczną odpowiedzią na to, co podczas tej rozmowy usłyszałam. Okazało się, że choć sprzęt medyczny jest zapewniony, to brakuje prozaicznych, codziennych rzeczy, materiałów papierniczych, wody, soków –zwłaszcza pomidorowego, zawierającego potas i innych rzeczy. Kilka zaprzyjaźnionych fundacji od razu odpowiedziało na prośbę. Fundacja Kulturalna Polska, która pomagała przeprowadzić zbiórkę, bardzo dziękuje wszystkim – mówi Anna Popek.

Dotychczas za pośrednictwem Fundacji Grupy PKP w ramach zwalczania skutków pandemii wywołanej SARS-CoV-2 spółki kolejowe przekazały placówkom medycznym ponad 5 mln złotych, m.in. na zakup sprzętu dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie oraz odczynników i innych środków, żeby uruchomić badania laboratoryjne w kierunku COVID-19 w Narodowym Instytucie Leków. Oprócz pomocy finansowej dla placówek medycznych Fundacja Grupy PKP prowadzi również działania wspierające. Polegają one m.in. na pomocy osobom przebywającym w kwarantannie domowej, udostępnianiu maseczek pracownikom branży kolejowej oraz zbiórce komputerów, niezbędnych do e-learningu, dla dzieci z rodzin potrzebujących takiego wsparcia. Wspólnie z Caritas Polska i Fundacją Wsparcia Ratownictwa RK oraz Centrum Okopowa Fundacja Grupy PKP przekazała prawie 26 000 litrów wody źródlanej Żywiec Zdrój w ramach akcji #WdzięczniMedykom.